وای فای عمومی یا هات اسپات

 

مفهوم Hotspot به مکان فیزیکی اشاره می کند که در آن افراد معمولاً با استفاده از تکنولوژی وای-فای، از طریق یک شبکه ی محلی بی سیم  (WLAN) و یک روتر که به سرویس دهنده ی خدمات اینترنت متصل است می توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند. هات اسپات های عمومی امروزه در دنیا در بسیاری از کسب و کار ها مثل کافی شاپ ها برای استفاده ی مشتریانشان در خیلی از مناطق توسعه یافته ی شهری پیدا می شوند. خیلی از هتل ها به مهمانانشان امکان دسترسی به wifi را می دهند، چه در اتاق ها چه در لابی.

Hotspot با wireless access point که دستگاه سخت افزاری برای فراهم کردن یک سرویس شبکه ی بی سیم است متفاوت می باشد. هات اسپات های خصوصی امکان دسترسی به اینترنت را برای یک دستگاه (مثل تبلت) فراهم می کنند، و این کار را از طریق دستگاهی دیگر که می تواند دسترسی به داده را بطور مثال از طریق یک موبایل داشته باشد انجام می دهند.

Public access WLAN برای اولین بارتوسط Henrik Sjödin در کنفرانسی در سانفرانسیسکو در آگوست سال ۱۹۹۳مطرح شد. او به کلمه ی Hotspot اشاره نکرد بلکه همانطور که گفته شد از کلمه ی LAN بی سیم قابل دسترسی برای عموم استفاده کرد. اولین کمپانی تجاری که تلاش کرد شبکه ی عمومی دسترسی محلی را ایجاد کند، شرکتی در ریچاردسون تگزاس به نام PLANCOM بود که اتفاقا مخففی برای عبارت Public Local Area Network Communications بود.

بنیانگذاران این کمپانی در سال ۱۹۹۸ از هم جدا شدند و دو نفر از آنها کمپانی MobileStar Network را تاسیس کردند،شرکتی که دسترسی های عمومی برای Starbucks, American Airlines  و Hilton Hotel فراهم کردند. این شرکت در سال ۲۰۰۱ به Deutsche Telecom فروخته شد، که بعدها نامش به T-Mobile Hotspot تغییر یافت. بعد از آن بود که عبارت Hotspot برای اشاره به مکانی که LAN بی سیم بطور عمومی قابل دسترس است بین عموم جا افتاد.

هر کسی می تواند با استفاده از لپ تاپ یا هر دستگاه قابل حملی به ارتباط بی سیمی که وجود دارد دسترسی پیدا کند (معمولا Wi-Fi است). برای جاهایی که دسترسی به پهنای باند اینترنت دارد، تامین دسترسی به اتصال بی سیم، به سادگیِ پیکربندی کردن یک نقطه دسترسی (access point: AP) با استفاده از یک روتر، و اتصال آن AP به اینترنت است. روتر بی سیمی که می تواند این عملکرد ها را ترکیب کند می تواند کفایت کند.

Hotspot ها معمولاً درفرودگاهها، کتاب فروشی ها، کافی شاپ ها، فروشگاه های بزرگ، هتل ها، بیمارستان ها، کتابخانه ها، رستوران ها، سوپر مارکت ها، ایستگاه های قطار، و سایر مکان های عمومی استفاده می شوند.  همینطور بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات در محوطه شان امکان دسترسی به شبکه‌های بی سیم دارند.

آیا امکان استفاده از شبکه های بی سیم در مکان هایی كه از امكانات مخابراتي بي بهره اند، وجود دارد؟

امیدواریم توانسته باشیم این مفهوم  و تاریخچه آن را به خوبی برایتان توضیح داده باشیم.