اختراع پهنای باند

پهنای باند در اوایل سال ۲۰۰۰ اختراع شد. با اینکه اینترنت از دهه ی ۱۹۷۰ موجود بود، اما پهنای باند به کاربران این امکان را می داد که فایل های مورد نظرشان را با سرعت خیلی بیشتری دانلود کنند. در مقایسه با تکنولوژی دایال آپ، باند پهن سریعتر است، خطوط تلفن را اشغال نمی کند، و قدرت اتصال بالایی دارد.

در سال ۲۰۱۲، تکنولوژی باند پهن شاهد پیشرفت هایی بود که فناوری پهنای باند موبایل نسل سوم را به نسل چهارم ارتقا داد. این فناوری اتصالی به مراتب قوی تر و سریعتر را ارائه می داد. کابل باند پهن در حال حاضر با سرعتی بالغ بر ۳۰ مگابیت بر ثانیه اتصال برقرار می کند. اختراع پهنای باند برای کاربران این امکان را فراهم کرده است که هم به اینترنتی با کیفیت و سرعت بسیار بالا متصل باشند و هم فارغ از اشغال شدن خطوط تلفن بتوانند همزمان با آن صحبت کنند. در اینجا می خواهیم با جزئیات بیشتری به تاریخچه ی فناوری پهنای باند بپردازیم.

همانطور که عنوان کردیم، اینترنت سالهای زیادی است که در دسترس ما است، از زمانی که اولین ایمیل در دهه ی ۱۹۷۰ فرستاده شد. سپس در دهه س ۱۹۹۰ توجه عموم را به خود جلب کرد، و از آن زمان بعنوان یکی از مهمترین پیشرفت های فناوری تا کنون تلقی می شود. وقتی به آن زمان بر می گردیم، می بینیم که برقراری ارتباط اینترنتی تنها از طریق خطوط تلفن امکانپدیر بود، به همین جهت سرعتی بسیار پایین در حد ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه برقرار بود، که در مقایسه با سرعت اینترنتی که اکنون در اختیار داریم بسیار ناچیز است. دانلود هر فایلی بغیر از فایل متنی بسیر دشوار بود: یک آهنگ کیفیت پایین (با حجم حدود ۳.۵ مگابایت)، بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشید تا دانلود شود؛ یا اگر می خواستید یک فیلم کیفیت پایین (با حجم حدود ۷۰۰ مگابایت) دانلود کنید، با سرعت بالا ۲۸ ساعت و با سرعت پایین ۳ تا ۵ روز طول می کشید.

ناگفته نماند که علاوه بر آزاردهنده پایین بودن سرعت، اشغال بودن خطوط تلفن هم اشکالاتی پیش می آورد. مردم یا باید اتصال اینترنتی می داشتند یا خط آزاد برای تماس تلفنی، هردو با هم امکانپذیر نبود!

و سپس پهنای باند اینترنت اختراع شد...

اختراع پهنای باند

پهنای باند در اوایل قرن ۲۰۰۰ پا به عرصه ی وجود نهاد و امکان این را داشت که سیگنال مربوطه در یک خط به دو بخش برای برقراری تماس تلفنی و اتصال اینترنتی تقسیم شود، بنابراین کاربران همزمان می توانستند آنلاین باشند، تماس تلفنی هم داشته باشند. این تکنولوژی همینطور از سرعت بسیار بالاتری نیز برخوردار بود و در نتیجه دانلود فایل ها و جستجو در اینترنت بسیار آسانتر شد.

اختراع پهنای باند اینترنت به این معنی بود که مردم می توانستند موزیک، فایل، برنامه های تلویزیونی، فیلم و سریال و هر آنچه که می خواستند را با سرعت خیلی بالاتری دانلود کنند. و این اتفاق دنیای کاملاً جدیدی در رسانه ی آنلاین ایجاد کرد: با سرعت های اتصال سابق که از ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه تجاوز نمی کرد، وجود وب سایت هایی مانند یوتیوب و آپارات بی معنی بود و اصلاً امکانپذیر نبود.

البته مانند بسیاری از فناوری های جدید، باند پهن نیز وقتی معرفی شد بسیار گران بود، به همین دلیل نیز استفاده از آن کم بود. همینکه قیمت ها از سوی عرضه کنندگان رقابتی تر شد، ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی شروع به رقابت با یکدیگر بر سر مسائلی مثل ارائه ی سریع ترین پهنای باند اینترنت کردند. در حال حاضر تقریباً همه افراد به نوعی در حال استفاده از پهنای باند اینترنت هستند، حالا چه از طریق خطوط تلفن همراهشان، و یا دیگر انواع ارتباط اینترنتی.

از ابتدای معرفی پهنای باند شاهد ظهور و افزایش فناوری های جدید باند پهن هستیم: مانند اینترنت نسل چهارم (۴G) موبایلی، که به کاربران این امکان را می دهد که هرجایی که هستند آنلاین باشند؛ پهنای باند کابل فیبر نوری که سرعت ارتباط را تا حتی ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش می دهد. صدای برقراری اتصال دایال آپ در سال های دور، حالا دیگر برایمان خاطره ای بیش نیست.

شما نیز تجربیات خود را، از اینترنت دایال آپ تا اینترنت ۳G یا ۴G موبایلی تان با ما در میان بگذارید.