مدیریت زمان

زمان گرانبها ترین منبعی است که در اختیار دارید، مفید ترین، دسترس پذیرترین و دائمی ترین منبع برای یک فرد پر بازده. ۲۴ ساعت شبانه روز زمانی است که به یک فرد مصمم، با اراده و با پشتکار قوی این امکان را می دهد که بازدهی کاری اش را افزایش دهد، و به رشد و توسعه ی شرکت خود و یا سازمانی که در آن فعالیت می کند کمک کند.

نکته ی جالب توجه در مورد زمان این است که با وجود اینکه همیشه در دسترس است، نمی توانیم بگوییم چه زمانی وقتمان به پایان می رسد. این مساله بزرگترین شگفتی در مورد این منبع پر اهمیت به شمار می آید که در نتیجه آن را با ارزش تر نیز می کند، چرا که قابل پیش بینی برای آینده نمی باشد.

مدیریت زمان در محل کار

در این مطلب قصد داریم به اهمیت مقوله ی مدیریت زمان در انجام فرآیند های کاری بپردازیم، سپس در پست های بعدی مراحل، و نیز مزایای مدیریت زمان برای اجرای پروسه های کاری را عنوان خواهیم کرد.

 اهمیت مدیریت زمان در محل کار

واقعاً چرا مدیریت زمان در محل کار اهمیت دارد؟ در اینجا چندین دلیل را برای شما بر می شماریم تا به اهمیت زمان و مدیریت آن در موفقیت کاری تان پی ببرید:

۱. آخرین مهلت انجام کار

هر شرکت و سازمانی تمایل دارد که برای تکمیل پروژه ها و یا کمپین های خود ضرب الاجلی در نظر بگیرد. بنابراین مدیریت زمان موثر بطور کلی برای یک سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، که در نهایت توسط بکار گرفتن تکنیک های موثرتر مدیریت امکانپذیر خواهد بود.

۲. اولویت بندی

 مدیریت زمان به کارمندان این امکان را می دهد که فعالیت ها و فرآیند های کاری شان را بر حسب اهمیت و ضرورت هر پروژه اولویت بندی کنند. اولویت بندی یکی از بهترین مهارت های مدیریت است که برای داشتن شغلی فارغ از استرس ضروری است.

۳. وقت شناسی و انضباط

یک ابزار و تکنیک موثر مدیریت زمان به کارمندان کمک می کند به راحتی بتوانند در انجام فرآیند های کاری وقت شناس تر و منضبط تر شوند و این صفات جزئی از عادت های کاری شان شود.. به این وسیله به ارزش کارمندان افزوده خواهد شد و بهره وری آنها به مقدار قابل توجهی بهبود می یابد.

مدیریت زمان

در پست های بعدی همانطور که عنوان شد به مراحل و مزایای مدیریت زمان در فرآیند های کاری می پردازیم. آیا تا بحال برای خود شما پیش آمده است که به دلیل عدم مدیریت زمان موثر، پروژه های کاری در موعد مقرر به پایان نرسیده باشد؟ آیا از این بابت متضرر شده اید؟ آیا راهکاری برای جلوگیری از این نوع اتفاقات به کار گرفته اید؟