Pos-Blog

POS که مخففی برای Point of Sale به معنی نقطه ی فروش است، نقطه ای است که یک تراکنش خرید در آن به پایان می پذیرد، یعنی لحظه ای که مشتری به ازای دریافت کالا، مبلغ خرید آن را می پردازد. تراکنش های POS معمولاً از طریق کارت های اعتباری صورت می گیرد. برای اینکه یک تراکنش از طریق POS بطور کامل انجام گیرد، کارت بانکی باید توسط یک شماره PIN اعتبارسنجی شود. اطلاعاتی که از طریق وارد کردن این شماره PIN رد و بدل می شود از طریق شیکه های ATM ارسال می شود تا اینکه به بانک مربوطه می رسد، که یا آن را معتبر یا باطل می شمارد. تراکنش های POS از سال ۱۹۹۰ بسیار متداول شدند و امروزه در کشور های بسیاری در سرتاسر دنیا استفاده می شوند.

پایانه های POS ، داده و اطلاعات بلادرنگ در رابطه با تراکنش های حاصل از خرید ثبت می کند و تخمینی از فروش محصولات و سهم بازار حاصل می نماید. سیستم های POS این قابلیت را دارند که سفارشات و خرید های مشتریان را ثبت و پیمایش کنند، کارت های اعتباری که خرید هایمان را با آن انجام می دهیم را پردازش کنند، فهرست موجود را مدیریت کنند و با دیگر پایانه های POS از طریق یک شبکه که بهم متصل هستند ارتباط برقرار کنند.

خریداران معمولاً محصولات شان را به صندوق مغازه ها می برند، جاییکه صندوقدار با استفاده از یک اسکنر، توضیحات و قیمت مربوط به محصول یا محصولات را اسکن کرده و ثبت می کند. سیستم های POS بطور اتوماتیک مجموع را می تواند محاسبه کند، کسورات و تخفیفات را کسر می کند و نیز مالیات را نیز برای آن محاسبه می کند. همچنین می تواند اطلاعات مشتریان را به پایگاه داده ی بازاریابی و رکورد های تراکنش ها را به یک سیستم انبارداری ارسال کند. هر زمان که محصولات موجود در انبار رو به اتمام می رود، سیستم POS یک آلارم می دهد. ضمناً همانطور که احتمالاً همه ی ما تجربه کرده ایم، وقتی کارت را در دستگاه کارتخوان می کشیم، پایانه ی POS اعتبار کارت را بررسی می کند، و به بانکی که کارت را صادر کرده است متصل می شود. همینکه پرداخت صورت می گیرد و پول از حساب برداشته می شود، یک نسخه از رسید آن به خریدار تحویل داده می شود.

در هسته ی تمامی پایانه های POS یک کامپیوتر شخصی قرار دارد که دستگاه های ورودی/خروجی و برنامه های کاربردی ویژه ی محیط یا صنعت خاص خود را دارا می باشد. پایانه های POS به پردازش های خرید متعددی می تواند متصل شود تا میزان زمانی را که صندوقداران برای تراکنش های مالی صرف می کنند کاهش دهد.

شما در مورد پایانه های POS چه می دانید؟