اینترنت اشیا هوشمند، جستجو

اینترنت اشیا به شبکه ای از دستگاه های هوشمند گفته می شود که توسط اینترنت با هم در ارتباط هستند. این اشیا دارای سنسورهایی هستند که اطلاعات را جمع آوری کرده و مدیریت می کنند.

تصور کنید روی کاناپه به تماشای سریال مورد علاقه تان نشسته اید و یک ساعت می گذرد. حالا هوا تاریک شده و دوست دارید منظره پشت پنجره اتاقتان را ببینید. پرده به صورت اتوماتیک کنار می رود چون سنسورهای آن تشخیص داده اند که نور روز وجود ندارد و لازم نیست از تابش آن جلوگیری کند. اجازه دهید مثال دیگری برای شما بزنیم. وقتی در شلوغی کار روزمره تان غرق می شود و فرصت ندارید خوراکی های داخل یخچال را بررسی کنید، بصورت اتوماتیک به شما هشدار می دهد که شیر موجود در یخچال دیگر قابل استفاده نیست چون تاریخ مصرف آن را قبلا چک کرده و با این کار در وقت و انرژی شما صرفه جویی می کند.

internet-of-things

اینترنت اشیا از موج های بزرگ فناوری در ۵۰ سال اخیر است که می تواند در شکل دهی مجدد رقابت میان بزرگان تکنولوژی تاثیر بسزایی داشته باشد. این فناوری نوین ظرفیت بهره وری بالایی دارد و قادر است به اقتصاد رونق ببخشد. طبق برآوردهای کارشناسان فناوری اطلاعات، تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۵ میلیارد دستگاه به اینترنت متصل می شوند.