سیستم پرداخت الكترونیكی همه بانك‌ها از ssl وروش‌های مطمئن رمز نگاری استفاده می‌كند دقت كنید كه در نوار آدرس كنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانك نماد یك قفل یا عبارت // :https درج شده باشد. در غیر این صورت قطعا صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطلاعات كارت بانكی شما را دارد‌.

چه مواردی را بررسی کنیم تا خرید آنلاین مطمئنی داشته باشیم؟

فروشگاه دارای نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد) باشد.

آدرس سایت فروشگاه دارای گواهی SSL باشد.

چگونه می توانیم از امن بودن یک وب سایت اطمینان حاصل کنیم؟

هرگاه یک وب سایت از شما اطلاعات حساسی را درخواست کرد، لازم است که آن را از جهت امن بودن مورد بررسی قرار دهید. توانایی تشخیص امن بودن یک وب سایت  جهت جلوگیری از سوء استفاده و کلاهبرداری، بسیار حائز اهمیت می باشد.

در صورتی که شما تمایل دارید بدانید اطلاعات ارسالی شما از چه دستگاه هایی برای رسیدن به مقصد عبورمی کند، می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. به منو استارت بروید.
  2. در قسمت Run یا جستجو کلمه CMD را تایپ نمایید.
  3. در پنجره CMD جمله روبرو را تایپ نمایید.Tracert yahoomail.com
  4. دکمه enter را فشار دهید.

در تصویر زیر شما می توانید سایت یاهو میل را مشاهده نمایید.

1

اطلاعاتی که در سایت یاهو میل نظیر کلمه کاربری و رمز عبور وارد می کنید از ۱۹ سرور یا گره عبور می کند تا به مقصد نهایی برسد. این اطلاعات در تمامی قسمت های زیر می تواند ذخیره گردد و قابل دسترس باشد. در بعضی موارد شما تا ۳۰ گره را مشاهده خواهید نمود.

شاید شما با فهمیدن این موضوع کمی در وارد کردن رمز دوم عابر بانک خود در سایت ها محتاط تر شده اید. راه حل برطرف کردن این ترس کد گذاری و به رمز درآوردن اطلاعات انتقالی می باشد. لایه درگاه امن یا همان SSL برای این موضوع طراحی و تعبیه گردیده است.

بررسی نشان “قفل” بر روی سایت

به عنوان مثال شما هنگامی که وارد سایت های www.gmail.com  یا www.yahoomail.com  می شوید در قسمت آدرس مشاهده می کنید که بعد از “HTTP” حرف “S” قرار دارد و این بدان معناست که تمامی اطلاعاتی که شما وارد می کنید به صورت رمز و کدگذاری شده برای شخص مقابل ارسال می گردد. همچنین شما می توانید به صورت دستی حرف”S” را بعد از کلمه HTTP وارد نمایید و درصورت برخورداری این سایت از این پروتکل، وب سایت برای شما بصورت امن بارگذاری مجدد می گردد.

2

در مرورگرهایی نظیر فایر فاکس نشان امنیت سایت در قسمت نمایش داده شده در زیر قرار دارد.

3

 با کلیک بر روی قسمت نشان داده شده در بالا کادر زیر نمایش داده می شود:

4

در صورت کلیک روی دکمه more information کادر زیر به نمایش در می آید.

5

با کلیک بر روی قسمت view certificate  کادر زیر که نشان دهنده‌ گواهی اعتبار سایت می باشد، به نمایش درمی آید.

6