VR-Headset-blog

پیش تر درباره واقعیت مجازی (VR) با شما صحبت کردیم و از کاربردهای آن در مقاله های قبلی گفتیم. در این مطلب می خواهیم با هدست های ساخت شرکت های معروف آشنا شوید. حرکات سر و بدن شما توسط این هدست ها ضبط شده و در فضای ۳ بعدی واقعیت مجازی با فضای شبیه سازی شده تنظیم می شود. در حال حاضر توسعه دهندگان این شرکت ها در حال توسعه و بهبود کیفیت این فضا و هدست ها هستند و حتی گاهی فضایی را شبیه سازی می کنند که ترکیبی از واقعیت و فضای مجازی است.

در این مقاله به تعدادی از بهترین هدست های واقعیت مجازی می پردازیم که در سال جاری سرو صدای زیادی ایجاد کردند.

Oculus Rift

هدست اکولوس توسط پالمر لاکی با هزینه شرکت Kickstarter طراحی و ساخته شد. این هدست به پورت های DVI و USB متصل می شود و حرکات سر شما را دنبال می کند. این هدست حرکات شما را به تصاویر سه بعدی روی صفحه استریواش تبدیل می کند.

oculus Rift headset VR

نسخه تولید انبوه این هدست رزولوشنی برابر با ۲۱۵۰ × ۱۲۰۰ دارد و در هر ثانیه ۲۳۳ میلیون پیکسل فعال دارد و با نرخ ۹۰ هرتز فریم ها را در هر ثانیه نشان می دهد. این نرخ معادل هدست Vive HTC است و نشان می دهد این هدست هم از کیفیت خوبی برخوردار است اما هدست Playstation VR قطعا بهتر از این دو هدست ساخته شده است.

دسته های این هدست به نام Oculus Touch هم بعد از مدتی عرضه شدند تا این ست را کامل کنند. این ست از بهترین ست های واقعیت مجازی در حال حاضر هستند. پلتفرم این ست می تواند به شما تجربه خوبی از واقعیت مجازی ارایه کنند.

HTC Vive

هدست HTC Vive با همکاری غول بازی های کامپیوتری به نام Valve طراحی شده و با اکوسیستم بازی های این شرکت هماهنگ است.

HTC Vive headset VR

HTC در این هدست ۷۰ سنسور قرار داده که تمامی حرکات سر را در ۳۶۰ درجه ضبط می کند و نرخ بارگذاری فریم های آن در ثانیه هم معادل ۹۰ هرتز است. این عدد کلید مشکلات احتمالی ناهماهنگی تصویر و حرکت یا به عبارتی عقب افتادن است که خوشبختانه هدست HTC Vive عاری از آن است. البته که این هدست به پای PS VR نمی رسد اما بازهم شایسته تقدیر بسیار است. این هدست دارای قابلیتی به نام Lighthouse است که به شما اجازه می دهد در حالیکه این هدست را به چشم زده اید در اتاق تاریک قدم بزنید.

Sony PlayStation VR

Sony PlayStation VR headset

هدست پلی استیشن از نظر کاربران احتمالا بهترین هدست موجود است. این هدست از بهترین قطعات اکسسوری برای PS4 به حساب می آید. تکنولوژی به کار رفته در این هدست خیلی هم پیشرفته نیست و نمی تواند با حریفان بزرگی مانند HTC رقابت کند اما با در نظر گرفتن قیمت مناسبش و قابلیت هماهنگی با کنسول های بازی، طرفداران زیادی دارد.

Samsung Gear VR (2016)

این هدست نسبت به هدست های Gear VR قبل از خودش تفاوت چندانی ندارد اما چندین مورد در آن اصلاح شده که این هدست را شایسته تقدیر می سازد.  مشکل بخارگرفتگی داخل لنزها حل شده و فضای داخلی هدست هم بزرگ تر طراحی شده است.

samsung gear S2 headset

البته تجربه بصری که از این هدست می توان گرفت کاملا به نوع گوشی سامسونگی بستگی دارد که با آن ست می کنید.

زاویه دید در این هدست از ۹۶ درجه به ۱۰۱ درجه افزایش یافته و رنگ آن برای جلوگیری از بازتاب نور تیره تر شده است. قیمت این نسخه نسبت به هدست های قبلی سامسونگ تفاوت چندانی نداشته است. کافیست یکی از گوشی های Galaxy S7، S7 Edge، Note5، S6، S6 Edge یا S6 Edge+ را با این هدست استفاده کنید.

Google Daydream View

این هدست اولین هدست شرکت گوگل در پلتفرم واقعیت مجازی Daydream است. این هدست در اواخر سال ۲۰۱۶ رونمایی شد. گوگل ادعا می کند این هدست ۳۰% از دیگر  هدست های بازار سبک تر است.

google daydream headset

در حال حاضر این هدست تنها با گوشی جدید گوگل به نام Pixel  قابل استفاده است. این هدست از لحاظ قیمت هم مقرون به صرفه است و یکی از بهترین هدست های واقعیت مجازی برای استفاده با گوشی موبایل است.

Google Cardboard

google-cardboard VR headset

گوگل این هدست واقعیت مجازی را در اواخر سال ۲۰۱۴ معرفی کرد. ممکن است برایتان مانند یک شوخی به نظر برسد که یک هدست واقعیت مجازی از جنس کارتن و کاغذ را با یک گوشی هوشمند ست کنید و واقعیت مجازی را وقعا درک کنید. اما باید بدانید این هدست واقعا کار می کند و می توانید با صرف هزینه اندکی، واقعیت مجازی را درک کنید.

Microsoft HoloLens

microsoft-hololens VR Headset

این هدست اصلا شبیه دیگر هدست های معمول نیست. در این هدست که شبیه عینک است، واقعیت مجازی با واقعیت معمولی که دستکاری شده است ترکیب شده و تجربه جدیدی ارایه می دهد. این هدست قیمت بالایی دارد و البته اگر توسعه دهنده یا خیلی پولدار هستید می توانید آن را تهیه کنید. در هولولنز می توانید به کمک ترکیب المان های طبیعی و  مجازی مثلا در حالی که در اتاقتان قدم می زنید تصور کنید روی کره ماه قدم می گذارید. هولولنز نیازی به وصل شدن به دستگاه ندارد و یک ویندوز ۱۰ کامل روی آن نصب شده است. تصویری که توسط هولولنز ایجاد می شود کیفیت عالی دارد.

Fove o

fove o headset VR

Fove o با هدست هایی مثلOculus Rift  و PlayStation VR کاملا فرق دارد چون درواقع  حرکات چشم را دنبال می کند. داخل این هدست دارای سنسور اینفرارد است که حرکات چشم را شناسایی می کند. این سیستم در هدست Fove o یک شیوه نوآورانه و جدید است که البته حالت واقعی فضای ایجاد شده را برای بیننده افزایش می دهد.

هدست دقیقا می داند شما در لحظه به چه چیزی نگاه می کنید و برای شما عمق واقعیت صحنه را برجسته تر می سازد. صفحه نمایش هدست Fove معادل ۵.۷ اینچ و دارای ۱۴۴۰ پیکسل است. میدان دید بیش از ۱۰۰ درجه و نرخ تعداد فریم بر ثانیه آن معادل ۷۰ فریم است. تعداد فریم هایی که در طی روند دنبال کردن حرکات چشم افراد ضبط می کند نیز معادل ۱۲۰ فریم است.

در طراحی و تولید جدید، پنل های بزرگ و آزاردهنده جانبی این هدست حذف می شوند. شرکت سازنده این هدست وعده نسخه سبک تر، کوچک تر و راحت تری را داده است.

Razer OSVR HDK 2

VR Headset

این هدست قابل مقایسه و یا رقیب Oculus Rift، PlayStation Vrو سامسونگ Gear VR نیست درواقع این هدست مناسب توسعه دهندگان اپلیکیشن های واقعیت مجازی است.

صفحه نمایش OLED این هدست با رزولوشن ۲۱۶۰ × ۱۲۰۰ به خوبی آن را در کنار هدست های قوی قرار می دهد. تنها مشکل این هدست در حال حاضر این است که دسترسی به منابع آن برای همه ممکن است.