پیرو حملات سایبری مورخ ۹۷/۰۱/۱۷ و توضیحات جامع وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای مهندس آذری جهرمی در خبر ساعت ۱۴:۰۰ مورخ ۹۷/۰۱/۱۸ شبکه یک صدا و سیما، توضیحاتی در خصوص تاثیرپذیری شبکه رسپینا از حملات مذکور به حضور مردم شریف ایران ارائه می گردد:

۱- صرفا تعداد ۴۱ عدد از تجهیزات Cisco در شبکه گسترده شرکت رسپینا در کل کشور از این حمله تاثیر پذیرفتند و سایر تعداد اشاره شده در شبکه مشتریان شرکت رسپینا قرار داشته است.

۲- نوع حمله از نوع منع سرویس بوده و صرفا تنظیمات تجهیزات به تنظیمات کارخانه ای برگشته و هیچگونه سرقت از اطلاعات صورت نگرفته است.

۳- با توجه به گستردگی و سطح پوشش شبکه رسپینا در کشور در مقایسه با سایر شرکت های سرویس دهنده در ایران که در آمار اعلامی توسط وزیر محترم ارتباطات و قرار گرفتن رسپینا بین ۱۰ شرکت بزرگ جهان در تاثیرپذیری نیز کاملا مشهود است، این حجم از حملات به شبکه رسپینا غیرقابل اجتناب است. در گزارش سایت Hurricane Electric به آدرس https://bgp.he.net/country/IR گستردگی شبکه رسپینا در مقایسه با سایر شرکت های ایرانی قابل مشاهده و مقایسه می باشد که با توجه به تعداد رابطه همسایگی BGP Adjacencies، رسپینا در رتبه یک کشور و حتی بالاتر از شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات ایران قرار دارد.

respin_bgp

۴- با توجه به پایبندی رسپینا به ارائه سرویس با کیفیت در سطح استاندارهای جهانی به مردم عزیز و مشتریان بزرگ، کل شبکه رسپینا با تجهیزات با کیفیت و مطرح جهانی Cisco، تجهیز و بستر سازی گردیده است و از آن جا که حمله مذکور صرفا بر روی تجهیزات Cisco بوده، شاهد بیشترین تاثیر پذیری در این شرکت در کشور بوده ایم.

۵- شرکت رسپینا موفق شد ظرف مدت کمتر از ۲ ساعت با کمک نیروهای متعهد و متخصص خود، شبکه خود و مشتریان را که در سراسر کشور قرار داشته و جهت رفع مشکل نیاز به حضور فیزیکی پای تجهیزات دارد، به حالت عادی بازگرداند.

شرکت داده پردازی رسپینا به عنوان بزرگ ترین توزیع کننده پهنای باند اینترنت اختصاصی در ایران، این اطمینان را به مردم عزیزمان می دهد که به صورت مداوم در حال پایش و رفع مشکلات احتمالی شبکه به جهت ارائه بهترین کیفیت در سطح استانداردهای جهانی می باشد.

در نهایت از صبر و شکیبایی و همیاری خانواده بزرگ مشتریان رسپینا در جهت رفع مشکلات به وجود آمده در حمله سایبری مذکور ، کمال سپاسگزاری را داریم./

با تشکر

روابط عمومی شرکت داده پردازی رسپینا

۹۷/۰۱/۱۹