کارآفرینان موفق خصوصیات متفاوتی دارند؛ می توانند پیر یا جوان باشند، دارای تحصیلات عالی و یا اخراجی از دانشگاه باشند، خودشان سرمایه گذار باشند، و یا اینکه بر روی ایده آنها سرمایه گذاری شود. بنابراین مدل و چهارچوب خاصی برای تعریف یک کارآفرین موفق وجود ندارد.

اما واقعاً کارآفرینان موفق چه نقاط مشترکی دارند؟ چه عواملی باعث موفقیتشان شده است؟

تحقیقات زیادی نشان دهنده ی این است که کارآفرینان موفق مجموعه ای از ویژگی ها ی مشترک دارند. در اینجا به ۶ ویژگی اصلی آنها اشاره می کنیم:

  1. پشتکار

یک کارآفرین مستمر بودن به هیچ عنوان آسان نیست. از هر کارآفرین دلیل موفقیتش را بپرسید، به احتمال زیاد جواب یکسانی به شما خواهند داد. وقتی به افرادی که امروز در صنعت خودشان موفق هستند نگاه می کنیم، مهمترین نکته در موردشان این است که هیچکدام یک شبه به این سطح از موفقیت نرسیده اند.

“موفقیت اتفاقی نیست. بلکه ناشی از سخت کوشی، پشتکار، یادگیری، مطالعه، فداکاری و از همه مهمتر عشق و علاقه به کاری است که انجام می دهید یا در حال یادگیری برای انجام آن هستید.” – Pelé-

  1. سازگاری

در عصری که زندگی می کنیم، تغییرات تکنولوژی با سرعت بسیار بالایی در حال انجام است. در ۵ تا ۱۰ سال گذشته، شاهد تغییرات زیادی در اقتصاد بوده ایم. شرکت های میلیاردی زیادی وجود داشتند که به دلیل عدم سازگاری، با شکست مواجه شدند، و یا بالعکس، شرکت های نوپایی که توانستند بازار را تسخیر کنند. نمونه های زیادی از این دست شرکت ها وجود دارند. همانطور که چالرز داروین می گوید: ” این قویترین گونه ها نیستند که بقا پیدا می کنند و زنده می مانند، حتی با هوش ترین ها هم نیستند. بلکه کسانی نجات می یابند که از همه بیشتر با تغییرات سازگار می شوند.”

گرچه داروین تنها در قرن ۱۹ زندگی کرد، اما همچنان در رابطه با اهمیت سازگاری یک کارآفرین در دنیایی که ما اکنون در آن زندگی می کنیم درست ترین نظر را ارائه داده است.

  1. ارزش آفرینی

هنوز کارآفرین موفقی را ندیده ایم که ارزش بسیار بالایی برای کسب و کارش، سازمانش و هدف و انگیزه اش قائل نشده باشد. همانطور هم که نویسنده یک کتاب پر فروش به نام مایکل الزبرگ می گوید: “شما در این دنیا به چیزی محق نمی شوید، مگر اینکه بتوانید برای انسانی دیگر ارزشی بیافرینید.”

اگر توسط کاری که انجام می دهید بتوانید ارزش آفرینی بزرگی کنید، بطور نا خودآگاه دیگران را به سمت کسب و کارتان جذب خواهید کرد، و آنها تمایل پیدا خواهند کرد که بخشی از کاری که انجام می دهید شوند.

  1. رویا گرایی و خیال اندیشی

وقتی به لیست شرکت های برتر دنیای امروز نگاه می کنیم، عجیب است که شرکت های بزرگ، همگی تنها از یک ایده که یا یک نفر، یا گروهی کوچک از افراد در ذهن داشتند شروع شده است.

هر کسب و کار بزرگ در جهان با یک ایده آغاز شده است. ایده ای که شخصی بر مبنای آن عمل کرده، و از آن کسب و کاری پر منفعت  و سودآور ایجاد کرده است. در طول مسیری که در جستجوی کارآفرینی طی می کنید، افرادی را ملاقات می کنید که ایده های شما را مورد انتقاد قرار می دهند، ممکن است آن را به شوخی و تمسخر بگیرند، و حتی تمام تلاش خود را برای اینکه شما دست از تلاشتان بردارید انجام دهند.

اجازه ندهید این افراد باعث شوند دست از تلاش برای رسیدن به اهدافتان بردارید.  موفق ترین شرکت هایی که الان وجود دارند، روزی تصور می شد که ایده هایی خنده دار بیش نیستند. به جای اهمیت دادن به حرف دیگران، باید بر روی اهدافتان تمرکز کنید.

  1. حق شناسی و سپاس

حق شناسی و سپاس یکی از ویژگی های رایج کارآفرینان بزرگ است. رابرت اِمونز، یکی از برجسته ترین مقامات علمی جهان اعتقاد دارد که حق شناسی دو بخش مهم و عمده دارد:

بوسیله ی حق شناسی در واقع تاکید می کنیم که خوبی ها، همینطور موهبت ها و منافعی در این دنیا وجود دارند که به ما می رسند. بخش دوم به عقیده امونز، به این مربوط می شود که اذعان می کنیم مردم به ما هدایایی می دهند (کسب و کار، شخصیت و غیره) که به ما کمک می کند در زندگی شاداب و سرزنده باشیم.

سعی کنید در کسب و کارتان حق شناسی بیشتری داشته باشید. این نه تنها باعث می شود حس درونی و شخصی بهتری داشته باشید، بلکه کمکتان می کند به دیگران نیز که دور و برتان هستند حس بهتری بدهید.

  1. شور و هیجان

چرا شور و هیجان یک ویژگی کلیدی است که همه کارآفرینان موفق دارا هستند؟ وقتی راجع به کاری که در حال انجام آن هستید و به آن مشغولید شور و هیجان و عشق دارید، دوست دارید که هر روز بیشتر برای آن وقت بگذارید و تلاش کنید.

کارآفرین بودن یک ماراتون است، نه یک مسابقه دو سرعتی.

این مسابقه ماراتون است که در آن شخص باید از تپه بالا برود، به طوفان می رسد ، در طول راه به چاله ها و گودال هایی بر می خورد که باید مراقبشان باشد، و همینطور حواسش باید به رقبایی باشد که مدام در تلاش اند او را از صحنه مسابقه حذف کنند.

پس بهتر است با وسواس و دقت، سخت کار کنید. قبل از بقیه از خواب بر خیزید، بیشتر از بقیه بیدار بمانید و حتی گاهی کمتر از بقیه بخوابید. این درجه از تلاش را تنها در صورتی می توانید حفظ کنید که کسب و کارتان را بر پایه هرآنچه که بدان شور و هیجان دارید بنا کنید.

در آخر شما را به مطالعه پستی با عنوان ۶ عادت بد که برای رسیدن به موفقیت باید آن را کنار گذاشت دعوت می کنیم، تا بعنوان یک کارآفرین، بیشتر در مورد نکات کلیدی رسیدن به موفقیت بدانید.

به نظرتان شما کدام ویژگی کلیدی یک کارآفرین موفق را دارید؟