خانه‌های هوشمند راهی نوین جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی در عین حال صرفه‌جویی در هزینه‌های منزل به شمار می آیند. در خانه‌های هوشمند همه‌ی وسایل به یکدیگر و به یک دستگاه مرکزی متصل هستند. در هرجایی از خانه و یا دور از خانه توسط دستگاه مرکزی کنترل و نظارت بر تجهیزات و وسایل امکان‌پذیر است.

مقدار زیادی از انرژی صرف روشنایی و تهویه‌ی مطبوع منازل می‌شود. استفاده از لامپ‌های هوشمند، این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا از طریق تلفن همراه هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ چراغ‌ها را از راه دور خاموش و یا میزان نور آن‌ها را تنظیم کنید. این لامپ‌ها دارای تایمر و سنسور هستند و قابلیت تغییر رنگ دارند. همین امر باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساعت مختلف از شبانه روز می‌شود. از طرف دیگر نیز به‌منظور کنترل بهتر و بهینه‌سازی گرمایش و سرمایش منازل سنسورها و دستگاه‌های هوشمندی ساخته شده است که به‌صورت خودکار دمای خانه‌ها را تنظیم می‌کنند و علاوه بر آن قابلیت تنظیم با موبایل و یا لپ‌تاپ را دارند برای مثال در هر ساعت از شبانه‌روز چه دمایی داشته باشند.

البته وسایل منزل هوشمند دیگری نیز ساخته شده است، یخچال‌ها، ماشین‌های لباس‌شویی، تلویزیون‌ها، دوربین‌های مداربسته و …… بسیار  از این وسایل دارای صفحات لمسی و قابلیت اتصال به اینترنت هستند. برای مثال برخی از یخچال‌های هوشمند این قابلیت را دارند که لیست خواربار مورد نیازتان را بر روی آن آپلود کنید. همان لیست در تلفن همراه هوشمند شما نیز در دسترس است. یخچال دارای یک دوربین است تا بتوانید آنچه را که در حال حاضر دارید و آنچه را که ممکن است به‌زودی تمام شود را ببینید و به‌صورت خودکار روی تلفن همراه هوشمندتان به اطلاع شما برساند.

با پیش آمدن بحث اینترنت اشیا، دسترسی به اینترنت باکیفیت در منازل مسکونی نیز به بحث مهمی تبدیل شده است. به همین منظور شرکت داده‌پردازی رسپینا اقدام به ارائه سرویس اینترنت پرسرعت برای برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی نموده است تا ساکنین این مجموعه‌ها با دستیابی به اینترنت پرسرعت بتوانند کنترل و توازن بهتری برای نظارت بر عملکرد تجهیزات و حسگرها منازل خود داشته باشند و با برنامه‌ریزی را برای تعمیرات پیشگیرانه و صرفه‌جویی در انرژی به‌صورت مؤثرتری در جهت کاهش هزینه‌ها گام بردارند.