مقایسه اینترنت اختصاصی-اشتراکیاینترنت سال ۱۳۷۱ برای استفاده دانشگاه‌ها وارد ایران شد و تعدادی از دانشگاه‌ها جهت دریافت و ارسال ایمیل به اينترنت وصل شدند. روزهایی که اینترنت به شکل امروزی نبود، تجارت، خریدوفروش، امور بانکی، آموزش و بسياري از دیگر از کارها را بدون اینترنت انجام می‌شد؛ اما امروز گذراندن چند ساعت بدون اینترنت تقریباً غیرممکن است!

روش‌های برقراری ارتباط، گسترش شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه‌های اینترنتی، تفریحات، خدمات بانکی با ده سال گذشته قابل‌مقایسه نیست، اینترنت روش زندگی را به‌کلی تغییر داد و بیشتر از همه روی روش‌های انجام امور کسب‌وکارها تأثیر گذاشت. روش‌های امروز مدیریت و ارتباطات، از اقداماتی که در یک دهه قبل انجام می‌شد کاملاً متفاوت است.

چند سال پیش، کسب‌وکارها برای اتصال به اینترنت انتخاب‌های متنوعی نداشتند. در حقیقت تا چند سال پیش، بسیاری از کسب‌وکارها احتیاجی به اینترنت نداشتند اما امروز اینترنت اولین و مهم‌ترین ابزار است که صاحبان کسب‌وکار به دنبال آن هستند.

بسیاری اوقات کسب‌وکارها در مورد روش‌های اتصال به اینترنت و انتخاب تأمین‌کننده‌ی مناسب دچار تردید می‌شوند، برای انتخاب نوع دسترسی، روش اتصال به اینترنت و تأمین‌کننده‌ی مناسب اولین تصمیم اساسی سازمان و کسب‌وکارها اینترنت اشتراکی و یا اختصاصی است.

تفاوت اینترنت اختصاصی و اینترنت اشتراکی

اینترنت اشتراکی

     سرویس اینترنت منفرد که در میان کاربران مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود. در اتصال اینترنتی اشتراکی، پهنای باند بین کاربران تقسیم می‌شود. سرعت و کیفیت اینترنت اشتراکی با توجه به میزان استفاده هر کاربر قابل‌تغییر است، سرعت واقعی غیرقابل‌پیش‌بینی است و در طول روز بسته به ترافیک شبکه ارائه‌دهنده، نوسان دارد.

اینترنت اختصاصی

 سرویس اینترنت به‌صورت اختصاصی و point to point از شبکه ارائه‌دهنده‌ی سرویس به سمت کاربر انتقال داده می‌شود و هیچ کاربر دیگری دراین ارتباط اشتراک ندارد؛ بنابراین سرعت و کیفیت اینترنت اختصاصی در طول شبانه‌روز پایدار، قابل‌اعتماد و تضمین شده است، سازمان‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند با خیال راحت در مورد میزان پهنای باندی که نیاز دارند تصمیم بگیرند، آن را بخرند و بدون ریسک برای آن برنامه‌ریزی کنند.

این‌که چه نوع اینترنتی برای کسب‌وکار شما مناسب است، به عوامل مختلف بستگی دارد؛ مثلاً اندازه‌ی کسب‌وکار (تعداد کاربران و دستگاه‌ها)، انواع داده‌هایی که آپلود / دانلود می‌شود، نیاز یا عدم نیاز به IP استاتیک و بودجه‌ی در نظر گرفته‌شده برای اینترنت.

برای مثال در اینترنت اختصاصی سرعت دانلود و آپلود یکسان است اما در اینترنت اشتراکی، سرعت آپلود معمولاً کمتر از سرعت دانلود است که بسته به نوع کسب‌وکارها می‌تواند اثرات منفی داشته باشد. یا در موارد دیگر برای استفاده از تلفن بر بستر ابر، VOIP، BGP، برقراری ارتباط میان شعب و نمایندگی‌ها داشتن اینترنت اختصاصی الزامی است.

بااین‌حال، دسترسی به اینترنت اختصاصی گران‌تر از دسترسی به اینترنت اشتراکی است، واضح است که مشترک سرویس اینترنت اختصاصی باید کل هزینه ارتباط را به‌تنهایی بپردازد و این هزینه برای بسیاری از استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک قابل تأمین و پوشش دهی نیست، اما ا اگر اینترنت برای فعالیت‌های تجاری کسب‌وکار مهم است، پس باید هزینه دسترسی به اینترنت اختصاصی را متقبل شوند، باید به این نکته توجه داشت که سرمایه‌گذاری بر روی اینترنت اختصاصی بسیار ارزشمند و پربازده است.

شرکت داده‌پردازی رسپینا دارنده‌ی پروانه FCP قادر به ارائه سرویس به‌کل کشور و پوشش دهی مناسب، مفتخر به میزبانی بیش از ۴۰۰۰ شرکت در ۶۰ نوع صنعت مختلف در ایران است. شرکت داده‌پردازی رسپینا به‌صورت اختصاصی تمرکز خود را بر روی راهکارهای ارتباطی سازمان‌ها و شرکت‌ها گذاشته است و با در نظر گرفتن نیازهای متفاوت صنایع مختلف توانسته راهکارهای مختلفی در قالب اینترنت اختصاصی ارائه دهد.