در روزگاری که جامعه مملو از بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و از همه مهم‌تر بحران سرمایه اجتماعی است، شرکت داده‌پردازی رسپینا به‌عنوان برترین توزیع‌کننده‌ی پهنای باند اختصاصی در ایران خود را در برابر آسیب‌های اجتماعی مسئول دانسته و برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی جامعه در حال تلاش است. رسپینا فراتر از کسب منافع خود و ذی‌نفعانش گام برداشته و ارزشی مشترک برای همه‌ی اعضا و ذی‌نفعان تعریف کرده: تأثیر مثبت بر روح و روان جامعه؛ رسپینا با درک روشن و شفاف از مسئولیت‌های انسانی خود در عرصه‌ی عمومی و تقدم این مسئولیت بر سایر وظایف ذاتی خود، با انجمن‌ها و مؤسسات خیریه‌ی متعددی همراه شده است.
رسپینا باور دارد برای ادامه‌ی حیات بر زمین نیاز است؛ روش زندگی خود را اصلاح کنیم، ما این اصلاحات را از خودمان آغاز کردیم. از همراه شدن با مؤسسات خیریه تا به حداقل رساندن تولید زباله‌های کاغذی و پلاستیکی در داخل سازمان. فعالیت‌های اجتماعی هیچ‌گاه برای شرکت کار اضافی و مازاد به شمار نیامده است بلکه آن‌ها را وظیفه‌ی ذاتی خود می‌دانیم و باور داریم انرژی مثبتی که در فضای شرکت جریان دارد، مدیون مسئولیت‌های اجتماعی است که رسپینا آن‌ها را عملاً پذیرفته است.
با توجه به تصمیم اعضای هیئت‌مدیره رسپینا و تعهدی که از روز اول بر دوش کسب‌وکار می‌دانستند، شرکت ترتیبی برای شناسایی مؤسسات خیریه و ارائه‌ی خدمات ویژه به آن‌ها اتخاذ کرده است. انجمن اوتیسم ایران یکی از این مشترکین، مصاحبه‌ای با آقای قربان زاده ترتیب داده. قسمتی از این گفت‌وگوی دوستانه را می‌خوانید:

pic-mo.-ghorbanzadeh

– لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
• ضمن عرض سلام، میثم قربانزاده هستم معاون اجرایی شرکت داده‌پردازی رسپینا و خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم.

– بفرمایید شرکت داده‌پردازی رسپینا در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟
• شرکت داده‌پردازی رسپینا اپراتور ارتباطات ثابت است که در سال ۱۳۸۱ تأسیس‌شده است و توزیع‌کننده پهنای باند اینترنت اختصاصی به سازمان‌ها و ارگان‌ها و شرکت‌های خصوص و دولتی بوده و همچنین سرویس نسل جدید تلفن ثابت بانام تجاری NEXFON را به بازار عرضه می‌نماید.

– چطور با انجمن اتیسم ایران آشنا شدید؟
• فکر می‌کنم سال ۱۳۹۵ بود که با پیگیری‌های همکاران واحد فروش با این مجموعه‌ی خوب و پرتلاش آشنا شدیم و این بابی شد برای آغاز همکاری، با این مجموعه‌ی پربرکت و مفید.

– آیا از قبل با اتیسم آشنایی داشتید؟
• مشخصاً به‌صورت تخصصی خیر، اما با توجه به این‌که همه در یک جامعه زندگی می‌کنیم، بابت اینکه بتوانم با این طیف ارتباطی صحیح ایجاد کنم، با اوتیسم تا حدودی آشنایی دارم.

– به غیر از انجمن اوتیسم ایران با سمن‌های دیگر هم همکاری دارید؟
• بله با توجه به تصمیمات هیئت‌مدیره در جهت انجام مسئولیت‌های اجتماعی و ارائه سرویس رایگان، با انجمن‌ها و خیریه‌های دیگری نیز همکاری داریم و وظیفه‌ی خود می‌دانیم که به مجموعه‌ها، NGO ها و یا سایر نهادهای عمومی غیرانتفاعی در حد توان در راستای اهداف خیرخواهانه‌شان کمک کنیم.

– مسئولیت اجتماعی مجموعه رسپینا در قبال اختلال طیف اوتیسم چیست؟
• اولین مسئولیتی که ما داریم شناخت این اختلال است، همگی باید با اطلاع‌رسانی در خصوص این اختلال، رفتار مناسب با این طیف را اطلاع‌رسانی نموده و جامعه را از این آسیب آگاه کنیم. همچنین ما سعی کردیم برای این دوستان مطلوب‌ترین شرایط را فراهم کنیم تا از سرویس و خدمات ما به بهترین نحو ممکن بهره‌مند شوند.
– چه توصیه‌ای برای سایر مجموعه‌ها مشابه دارید؟
• همان‌طور که درباره مسئولیت‌های رسپینا در این خصوص گفتم، ابتدا نیاز است که سایر شرکت‌ها شناخت ابتدایی را برای همکاران خود درباره‌ی این اختلال ایجاد کنند و در ادامه اگر این امکان وجود دارد، از این افراد به‌عنوان نیروی انسانی خود در بخش‌هایی که امکان بهره‌مندی از این طیف وجود دارد استفاده کنند و یا در مراسم و جشن‌هایی که در شرکت و سازمانشان برگزار می‌کنند از این دوستان جهت شرکت، دعوت کنند.
کسانی هم که درزمینه‌ی علمی این حوزه تلاش می‌کنند تلاششان را در جهت دستیابی به اطلاعات و راهکارهای بهبود این اختلال، بیشتر و گسترده‌تر و بی‌وقفه نمایند تا روزی امکان درمان و پیشگیری از بروز این اختلال فراهم گردد.

وی در پایان به دوستانی که مشغول خدمت‌رسانی به این طیف هستند، تبریک و خدا قوت گفت و برای درمان‌پذیر شدن این اختلال ابراز امیدواری کرد.