انواع روش های انتقال پهنای باند اختصاصی

سرویس پهنای باند اختصاصی، دسترسی اختصاصی به اینترنت را برای کاربران و سازمان‌ها فراهم می‌آورد. پهنای باند به نرخ انتقال داده در شبکه گفته می‌شود و یکی از عوامل تعیین‌کننده سرعت سرویس اینترنت همین میزان پهنای باند دریافتی است. پهنای باند ظرفیت اتصال ایجاد شده را مشخص نموده و بدیهی است که هرچه اندازه ظرفیت بیشتر باشد، سرعت دریافت و ارسال اطلاعات نیز بیشتر است.

ادامه فعالیت تجاری بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها به اینترنت وابسته است. در همین راستا خدمات پهنای باند ازجمله‌ی خدماتی است که برای استفاده‌ی کارآمد شرکت‌ها و سازمان‌ها از اینترنت و برقراری ارتباط میان نقاط مختلف جغرافیایی ارائه می‌شود. امکان ارائه پهنای باند اختصاصی به شرکت‌ها و سازمان‌ها به روش‌های مختلف وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم انواع روش انتقال پهنای باند را شرح دهیم:

 

ارتباطات رادیویی

راه‌اندازی یک سرویس نقطه‌به‌نقطه بی‌سیم، در جهت ارائه‌ی سرویس پهنای باند اختصاصی رایج‌ترین و کارآمدترین راه‌حل موجود است. در این حالت در محل دریافت سرویس تجهیزاتی شامل یک رادیو برای دریافت و ارسال دیتا و یک آنتن برای تقویت امواج قرار داده می‌شود و از سمت یکی از سایت‌های شرکت ارائه‌دهنده‌ی سرویس ارتباط نقطه‌به‌نقطه بدون سیم برقرار خواهد شد.

 

مشاوره رایگان پهنای باند اختصاصی رسپینا

 

اتصال نقطه‌به‌نقطه

در این روش، سرویس اتصال نقطه‌به‌نقطه بین دو محل درخواستی مشترک، ارتباط اینترنتی را فراهم می‌نماید. خدمات اتصال نقطه‌به‌نقطه، امکانی برای انتقال ترافیک خصوصی بر روی شبکه عمومی است. این سرویس را می‌توان بسته به شیوه‌ی پیاده‌سازی و اهداف پیاده‌سازی به انواع مختلفی تقسیم کرد؛ بر اساس بسترهای انتقال اطلاعات ازجمله اینترنت یا بر اساس فناوری‌های به کار گرفته‌شده مانند MPLS،VPLS، VLAN،L2TP و انواع مختلف IP tunnel ها.

ارتباطات زمینی

  • Leased Lines

Lease Lines یا خطوط اجاره‌ای خط تلفن دائمی است که بین دو نقطه از سرویس‌های مخابراتی در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد. معمولاً استفاده از Lease Line ها برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی که دارای شعباتی در نقاط مختلف جغرافیایی هستند توصیه می‌شود.

  • فیبر نوری

فيبر نوري يكي از روش‌های انتقال داده با سرعت بالا است. فیبر نوری رشته‌ای از تارهای شیشه‌ای بوده که برای انتقال اطلاعات در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود. FTTX نوعی ارتباط مبتنی بر فیبر نوری است که در آن یک فیبر نوری از طریق شبکه‌ی توزیع نوری از دفتر مرکزی به محل مشترک کشیده می‌شود.

 

بستر ارتباطات ماهواره‌ای

ارتباطات ماهواره‌ای، یکی از روش‌های کارآمد ارتباطی برای ایجاد شبکه‌های خصوصی انتقال داده و دسترسی به شبکه اینترنت است. اینترنت ماهواره‌ای در مواردی پیشنهاد می‌شود که دیگر روش‌های ارتباطی دشوار یا غیرممکن باشد.

شرکت داده پردازی رسپینا به سازمان‌ها، کسب‌وکارها و آن دسته از افرادی که به اینترنت پرظرفیت، با سرعت بالا، تأخیر کم و کیفیت مطلوب نیاز دارند، استفاده از سرویس پهنای باند اختصاصی خود را پیشنهاد می‌دهد. سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا بر روی بستر ارتباطات رادیویی، فیبر نوری و همچنین VPLS  شرکت ارتباطات زیرساخت برای سازمان‌ ها قابل‌دسترس است. رسپینا که سالهاست حضوری موفق و پررنگی در ارائه‌ی سرویس پهنای باند اختصاصی به شرکت‌ها و سازمان‌ها دارد، اکنون با دارا بودن بیش از ۲۴۰ پاپ سایت مجهز در سراسر کشور و همچنین نگرشی نوین در طرح فرآیند نصب و راه‌اندازی، بیشترین پهنای باند اختصاصی اینترنت در ایران را به سازمانهای خصوصی و دولتی ارائه کرده است.