فیبر یا وایرلس، رسپینا

دو روش متداول برای دسترسی سازمان‌ها به پهنای باند اینترنت، بهره‌گیری از فناوری فیبر یا وایرلس است. این دو روش هر کدام مزایا و معایت خاص خود را دارند، ولی موضوع بااهمیت این است که با توجه به اهداف کسب‌و‌کارتان، به منظور دستیابی به پهنای باند اختصاصی پایدار کدام روش مناسب‌تر خواهد بود. براساس مطالعه‌ای، شرکت‌ها و سازمان‌ها حداقل یک‌بار در سال قطعی اینترنت را تجربه می‌کنند و به‌طور متوسط این قطعی ۴ ساعت به طول می‌انجامد. نباید اجازه دهید به خاطر تصمیم‌های غلط در انتخاب سرویس اینترنت سازمانی، کسب‌وکار شما متضرر گردد. در این مقاله سعی کردیم به‌طور کامل سرویس اینترنت وایرلس و فیبر را با یکدیگر مقایسه کنیم تا بهترین تصمیم در این باره را اتخاذ نمایید.

فیبر نوری
فیبر نوری رشته باریک و بلندی از یک مادّه شفاف ساخته شده است که می‌تواند نوری را که از یک سمت به آن وارد شده، از سمت دیگر خارج کند. فیبر نوری داری پهنای باند بیشتری نسبت به کابل‌های معمولی است، با فیبر نوری می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به‌راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال نماید. به علت وجود فیبر نوری استفاده از کابل مسی تقریباً هیچ توجیه ای مگر توجیه اقتصادی ندارد. البته هزینه فیبر نوری نسبت به سیم‌های مسی در مقیاس‌های بالا بسیار پایین‌تر است.
مزیت اصلی اینترنت فیبر نوری کیفیت اتصال است. برخلاف دیگر اتصالات سیم‌کشی سیگنال فیبر به‌سختی مانع از حرکت بیشتر منبع اتصال می‌شود. برای مثال، مس یک محدودیت فاصله دارد که حتی نمی‌توان آن را با تکرارکننده‌ها مورد بررسی قرار داد. به‌علاوه، فیبر مقاومت بسیار بیشتری نسبت به تداخل الکترومغناطیسی دارد، عبور سیگنال‌های نوری در یک فیبر تأثیری بر فیبر دیگر نخواهد داشت و تداخل الکترومغناطیسی نخواهیم داشت.
مزیت دیگر برای فیبر، توانایی آن برای حفظ امنیت و پایداری سرویس اینترنت است. فیبر اشتعال‌زا نیست و سبک و انعطاف‌پذیر است. تنها راه برای از بین بردن و قطع کردن اینترنت بر بستر فیبر نوری، بریدن کابل‌ها است.
فیبرهای نوری ۵ برابر کوچک‌تر و ۲۰ برابر سبک‌تر از سیم‌های مسی هستند. به همین دلیل نصب و راه‌اندازی اینترنت بر بستر فیبر نوری یکی از گزینه‌های نسبتاً ساده است. از طرف دیگر گسترش و توسعه سرویس اینترنت بر بستر فیبر نوری بسیار آسان است چراکه تجهیزات و کابل‌های جدید را می‌توان بر روی فیبر اصلی به‌آسانی نصب کرد.
همان‌طور که گفتیم فیبر نوری مزایای زیادی دارد اما باید توجه داشت اگر فیبرهای نوری بدون محافظ باشند در معرض خطر آسیب‌های جدی فیزیکی قرار دارند. آسیب دیدن این کابل‌ها بسیار آسان است. ضرورت دقت کامل در هنگام کابل‌کشی بسیار مهم است چراکه امکان شکستن در صورت گذشتن زاویه فیبر بیش از یک حد معین وجود دارد از طرف دیگر محدود بودن میزان کشش برای فیبرها موجب شکستگی خواهد شد. مورد بعدی هزینه انصب و راه‌اندازی سرویس فیبر نوری است. در مقایسه با دیگر روش‌های سنتی هزینه‌های بسیار پایین‌تری دارد، اما هزینه راه‌اندازی اولیه در اتصال فیبر نوری ممکن است هزینه‌های مربوط به اینترنت سازمان را بسیار افزایش دهد.

اینترنت وایرلس
Wireless به تکنولوژی ارتباطی اطلاق می‌شود که در آن از امواج راديويی، مادون‌قرمز و ماکروویو ، به‌جای سيم و کابل ، برای انتقال سيگنال بين دو دستگاه استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از این فناوری کاربران قادر خواهند بود تنها با استفاده از یک گیرنده رادیوئی بی‌سیم و بدون استفاده از خط تلفن، به‌صورت دائم و پهنای باند دریافت نمایند.
اینترنت وایرلس بهترین راه‌حل برای کاهش هزینه اولیه فیبر نوری است. اینترنت وایرلس نیازی به عملیات گسترده و حفاری ندارند و عدم وابستگی آن به‌طرف ثالث مانند شرکت مخابرات امکان راه‌اندازی سرویس در یک روز را فراهم می‌نماید. پوشش دهی و امکان ارائه سرویس اینترنت وایرلس نسبت به اینترنت بر بستر فیبر نوری بیشتر است.
اینترنت وایرلس از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است، درصورت نیاز مشترک به کاهش و یا افزایش پهنای باند شرکت ارائه دهنده سرویس در اسرع وقت میتواند این کار انجام دهد البته در برخی از موارد نیاز به تغییر تجهیزات است. با بهره‌گیری از فناوری اینترنت وایرلس، کاربران به‌صورت دائم و با سرعتی بالا به اینترنت متصل میشوند. به‌عبارت‌دیگر، با اتصال به اینترت وایرلس ارتباط پرسرعت و بدون قطعی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم می‌شود.

برای شرکت‌ها و سازمان‌ها اتصال به پهنای باند اختصاصی توصیه می‌شود. چراکه سرعت و کیفیت پهنای باند در این سرویس تضمن شده است و احتمال قطعی و کاهش ناگهانی سرعت تقریبا صفر است.
این‌که کدام سرویس را برای کسب‌وکار خود انتخاب می‌کنید به اهداف و برنامه‌های شما بستگی دارد. شرکت داده‌پردازی رسپینا به‌عنوان بزرگترین شرکت توزیع‌کننده پهنای باند اختصاصی در ایران به روش Point to Point به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته برای مشاوره رایگان جهت انتخاب مناسب‌ترین سرویس اینترنت در خدمت شماست تا بهترین تصمیم را مقتضی فرمایید.