شرکت رسپینا ارائه دهنده سرویس کولوکیشن

در ابتدای موج توسعه اینترنت، معمولاً سرورهای سازمان‌ها و شرکت‌ها در محل آن شرکت مستقر می‌شدند، به همین دلیل هر کسب‌وکار نیاز به سرمایه‌گذاری کلانی جهت ساخت دیتاسنتر در محل شرکت خود داشت. خرید تجهیزات، نگهداری از سرورها و سخت‌افزارها  و اختصاص فضایی در محل سازمان و … هزینه‌های زیادی برای کسب‌وکارها به همراه داشت، اما امروز با توسعه‌ی اینترنت پرسرعت و پیشرفت تکنولوژی، روش‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای در جهت نگهداری از سرورهای یک شرکت ابداع و ارائه‌شده است.

واضح است که هر شرکت بسته به هدف و سیاست‌های خود نیازهای متفاوتی دارد. آنچه برای یک شرکت بهترین راهکار است لزوماً بهترین راه‌حل برای شرکت دیگر نیست. در این مقاله مزایا و معایب سرویس کولوکیشن و راه‌اندازی دیتاسنتر در یک شرکت را بررسی خواهیم کرد تا شرکت‌ها و سازمان‌ها بتوانند مناسب‌ترین راهکار برای سازمان خود را انتخاب نمایند.

 

مزایای راه‌اندازی دیتاسنتر اختصاصی در محل شرکت

با ایجاد فضایی در محل سازمان برای نگهداری از سرورها، تمام مسئولیت بر عهده‌ی خود کسب‌وکار است، اما فضای دیتاسنتر اختصاصاً به آن کسب‌وکار تعلق دارد. هر زمان که لازم باشد نیرو‌های فنی می‌توانند در محل دیتاسنتر حضور پیدا کنند و هیچ‌گونه محدودیت برای ورود و خروج افراد وجود ندارد.

مدیر این کسب‌وکار، مدیر همه‌ی امکانات و تنها تصمیم‌گیرنده است و می‌تواند سیستم را بر اساس شرایط سازمان خود در اسرع وقت تغییر دهد. همچنین می‌توانند امنیت خود را مدیریت کنند و در صورت بروز حمله‌های سایبری نیاز به اعتماد به فرد خارجی نیست.

 

معایب راه‌اندازی دیتاسنتر اختصاصی در محل شرکت

با توجه به نیاز به نگهداری و حفاظت ۲۴ ساعته از دیتاسنتر، واضح است که حجم کاری تیم IT به‌شدت افزایش پیدا می‌کند و اگر لازم باشد تیم IT بر روی طرح‌هایی تمرکز کند که مستقیماً به کسب‌وکار مربوط است، حتماً با مشکل کمبود نیرو مواجهه خواهند شد.

زمانی که سازمان‌ها سرورهای خود را به ارائه‌دهنده‌ی سرویس کولوکیشن می‌سپارند، تمام مسئولیت نگهداری و حفاظت بر عهده‌ی ارائه‌دهنده‌ی این سرویس است، اما زمانی که از سرورها در محل شرکت مراقبت می‌شود، در صورت سرقت، آتش‌سوزی، سیل و یا فجایع دیگر تمام مسئولیت به عهده‌ی خود کسب‌وکار است.

علاوه بر مشکلات بالا، مشکلاتی مانند تأمین تجهیزات، آماده‌سازی و اختصاص فضا نیز برای بسیاری از سازمان‌ها و یا شرکت‌ها مسئله‌ای قابل توجه است.

 

مزایای استفاده از سرویس کولوکیشن

اولین و مهم‌ترین دلیل استفاده از سرویس کولوکیشن را می‌توان کاهش هزینه دانست، به‌خصوص برای کسب‌وکار کوچک و استارت آپ‌ها که حفظ سرمایه در آغاز کار بسیار مهم است.

ازآنجایی‌که شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس کولوکیشن به‌صورت حرفه‌ای این سرویس را ارائه می‌دهند و در قرارداد موظف می‌شوند تمام مسئولیت‌های حفاظت از سرورها را بر عهده بگیرند، مسلم است که از تجهیزات پیشرفته‌تری برای تأمین برق، اینترنت و وسایل خنک‌کننده استفاده خواهند کرد و این موجب می‌شود تجربه بهتری از نگهداری سرورها به دست آید.

 

معایب استفاده از سرویس کولوکیشن

اگرچه بهره‌گیری از سرویس کولوکیشن موجب کاهش هزینه و حفظ سرمایه در آغاز کار می‌شود، اما دریافت سرویس کولوکیشن نیز به‌صورت ماهانه برای شرکت هزینه خواهد داشت.

زمانی که سرور از محل شرکت حذف می‌شود، پتانسیل بالقوه برای نظارت و کنترل از دست می‌رود و به‌طور کامل به ارائه‌دهنده‌ی سرویس کولوکیشن  برای نگهداری، امنیت و … وابستگی به وجود خواهد آمد. بسیاری از کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند که نسبت به اشخاص ثالث از راه کم‌تر وابسته باشند.

 

انتخاب این‌که کدام راهکار برای شما سازمان شما مناسب است، تصمیم ساده‌ای نیست، در همین راستا برای گرفتن بهترین تصمیم این فرم را تکمیل نمایید تا متخصصان ما در اسرع وقت شما را در مورد این تصمیم راهنمایی نمایند.

سرویس اشتراک فضای رسپینا، با استفاده از فضای مجهز به امکانات پیشرفته امنیتی، تهویه هوا، کنترل رطوبت، فضای اختصاصی سرورها، تامین برق اضطراری و کلیه ملزومات، به شرکت ها و موسسات این امکان را می دهد تا از قرار گرفتن سرورها و تجهیزات خود در مکانی مناسب اطمینان حاصل نمایند.