اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

ده سال پیش، اگر کسی از ‌چیزی به اسم “الکسا” نام می برد که می‌توانست کارهایی مثل سفارش دادن پیتزا را انجام ‌دهد، عجیب به نظر می رسید. اما امروز مصرف‌کنندگان با کمک اینترنت اشیا (IoT) حتی وظایف غیرممکن را نیز به‌آسانی انجام می‌دهند. در حال حاضر بسیاری از مصرف‌کنندگان خانگی از تحولات اینترنت اشیا  (IoT) بهره می‌برند، اما بسیاری از کسب‌وکارها به اینترنت اشیا (IoT) اعتماد کافی را جهت انجام کارها ندارند، در همین راستا بسیاری از مدیران اجرایی نسبت به اینترنت اشیا تاکنون محتاط عمل کرده‌اند و در حاشیه این زمینه‌ی درحال‌توسعه باقی‌مانده‌اند. این در حالی است که IoT های خانگی تنها یک بخش کوچک از کل دنیای اینترنت اشیا (IoT)را تشکیل می‌دهند.

درنهایت آیا زمان آن رسیده که مدیران سازمان‌ها در این انقلاب تکنولوژیکی شرکت کنند و اینترنت اشیا (IoT) را با دنیای تجاری خود ادغام کنند یا اینکه دنیای کسب‌وکارها هنوز باید نسبت به پتانسیل عجیب‌وغریب IoT، محتاطانه عمل کند؟

 

اینترنت اشیا چیست؟

درک آنچه اینترنت اشیا (IoT) می‌تواند برای کسب‌وکار انجام دهد، با درک خود اینترنت اشیا (IoT) شروع می‌شود. اینترنت اشیا (IoT) را می‌توان اتصال  هر دستگاه و ماشینی به اینترنت توصیف کرد. . اینترنت اشیا (IoT) مقادیر عظیمی از داده را فارغ از محدودیت‌های جغرافیایی جمع‌آوری می‌کند که بینش تحلیلی نوینی به کسب‌وکارها می‌دهد.

مزیت اصلی اینترنت اشیا (IoT) این است که با توجه به ظرفیت و ویژگی‌هایی که دارد موجب افزایش کارایی و بازدهی می‌شود. راهکار اصلی اینترنت اشیا (IoT) این است که اطلاعات و داده‌های مختلف را از شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های سنتی و شبکه‌های داخلی و خارجی برای خلق اطلاعات عملی جمع‌آوری می‌کند، به این صورت اشیا می‌توانند رفتارهای خود را بهینه و رفتار دیگران را پیش‌بینی کنند. از آنجا که اینترنت اشیا (IoT) می‌تواند داده‌های بیشتری را در  زمان واقعی، در یک بازه زمانی مشخص نسبت به انسان پردازش کنند، اینترنت اشیا (IoT) نقش حیاتی در توسعه تصمیمات مالی با ارائه بینش‌های فوری در کسب‌وکار دارد. اینترنت اشیا (IoT) می‌تواند بازخورد ارزشمندی جهت بهبود عملکرد محصول و تجربه‌ی کاربری به مدیران کسب‌وکارها ارائه دهد و همچنین فرآیندهای تولید و روش مدیریت را تسهیل نماید.

مزایایی که اینترنت اشیا (IoT) ارائه می‌دهد بسیار ارزشمند است، طبق تحقیقات مکنزی در سال ۲۰۱۵، اینترنت اشیا (IoT) موجب صرفه‌جویی ۱۱ تریلیون دلاری تا سال ۲۰۲۵ در تجارت جهانی خواهد شد. کارشناسان اینترنت اشیا (IoT) معتقدند که این فن‌آوری تا سال ۲۰۲۲، سود شرکت‌ها را تا ۲۱ درصد افزایش خواهد داد. با این حال بسیاری از مدیران کسب‌وکارها نتوانستند به اینترنت اشیا (IoT) اعتماد و آن را با فعالیت‌های تجاری خود ادغام کنند. طبق مطالعه‌ای که توسط Capgemini انجام شد، از هر ۱۰ سازمان فقط ۴ سازمان از اینترنت اشیا (IoT) برای انجام امور خود استفاده می‌کنند.

این عدم پذیرش از طرف صاحبان کسب‌وکار کاملاً قابل درک است. طبق تحقیقاتی که موسسه‌ی هیتاچی انجام داده؛ ۳۲% از شرکت‌ها قادر به تضمین بازگشت سرمایه‌ای که برای اینترنت اشیا (IoT)  انجام می‌دهند نبوده‌اند. ۳۲% دیگر برای حفظ راه‌حل‌های بالقوه در حال تلاش هستند، ۳۱% عدم همکاری دپارتمان‌های مختلف را شاهد بودند، و ۳۰% نتوانستند داده‌های به‌دست‌آمده را به‌طور مؤثر پردازش کنند.

هر گام به‌سوی پیشرفت نیازمند طرح استراتژی‌های پیشرفته‌ای است. استفاده از اینترنت اشیا (IoT) می‌تواند برای هر کسب‌وکاری اولویت باشد؛ بااین‌حال، شرکت‌ها باید زیرساخت‌های مناسب جهت استفاده از آن را بسازند. ابزاری مناسب برای تجزیه‌وتحلیل‌های پیشرفته،  پلت فرم‌هایی برای استفاده و به‌کارگیری داده‌های به‌دست‌آمده و تأمین امنیت در جهت حفاظت از IoT در برابر حمله‌های سایبری که هرگونه آسیب‌پذیری را رفع نماید.

استفاده از اینترنت اشیا و تحقق وعده‌های آن و اهداف سازمان مستلزم ایجاد تغییرات گسترده در سازمان است که بسیاری از مدیران حاضر نیستند این تغییرات را قبول نمایند.

 

استفاده از تکنولوژی کسب‌وکار به صورت فزآینده در حال توسعه و پیشرفت است، برای باقی ماندن در هر صنعت، بهره‌ بردن از تکنولوژی حیاتی است پس در گام اول سازمان‌ها و شرکت‌ها باید به ارتباط اینترنتی پایدار مجهز شوند، شرکت داده‌پردازی رسپینا باهدف به‌روزرسانی روش‌های عملیاتی در شرکت‌ها و سازمان‌ها‌، پهنای باندی پایدار، سریع و با کیفیت به آن‌ها ارائه می‌دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از سرویس پهنای باند رسپینا با شماره‌های ۹۱۰۷۰۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.