سرویس اینترنت مناسب مراکز آموزشی

کلاس‌های درسی امروز با کلاس‌های ۱۰ سال قبل کاملاً متفاوت است. چراکه فناوری منجر به تحولی عمیق در آموزش شده است. معلمان و دانش آموزان برای دسترسی به مطالب آموزشی بسیار بیشتر از گذشته از منابع و ابزارهای آنلاین استفاده می‌کنند، به همین دلیل باید اطمینان حاصل نمایند که زیرساخت مناسب برای دسترسی به اینترنت پرسرعت و امن مهیا باشد. از طرف دیگر باید نظارت لازم برای دسترسی دانش‌آموزان به محتوای مناسب نیز انجام شود. اساساً نباید تقاضاهای اینترنتی و ارتباطی مؤسسات آموزشی با شرکت‌های تجاری تفاوتی داشته باشند، اما معمولاً به دلیل اینکه این موسسات بودجه کافی و نیروی متخصص IT در اختیار ندارند با مشکلات جدی در تأمین اینترنت روبرو می‌شوند.

کاربرد فناوری در حوزه‌ی آموزش به‌اندازه‌ای مهم است که از سال ۲۰۱۴ دولت فدرال آمریکا بودجه‌ی هزینه‌های فن‌آوری در مدارس را به‌طور چشمگیری افزایش داده است. در سال ۲۰۱۷، کنگره آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار به قانون Succeeds (ESSA) اختصاص داد که برای پشتیبانی از سه ابتکار در مراکز آموزشی طراحی‌شده بود:

  • آموزش در سطح عالی
  • مدارس امن
  • استفاده مؤثر از تکنولوژی

 

 دو سال بعد، در سال ۲۰۱۹، این رقم به ۱.۷۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد که یعنی بیش از ۷۵ درصد افزایش بودجه را تشکیل داده است. دولت فدرال به مدارس و کتابخانه‌ها برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی ارتباطات، ازجمله دسترسی به اینترنت، تخفیف می‌دهد. این تخفیف‌ها بین ۲۰ تا ۹۰ درصد است و بسته به وضعیت اقتصادی منطقه و اینکه آیا مدرسه یا کتابخانه در یک منطقه شهری یا روستایی واقع شده است یا خیر، میزان تخفیف متغیر است.

 

نتایج این اقدامات منجر به تحولی در مسیر آموزش‌وپرورش شده است:

  • اجرای رویکردهای گسترده برای پشتیبانی از توسعه معلمان حرفه‌ای
  • اجرای استراتژی‌های یادگیری به‌روز
  • ایجاد یا ارائه مسیرهای یادگیری شخصی برای دانش آموزان
  • کشف، انطباق، و استفاده از منابع با کیفیت بالا

 

نتایج بالا نشان داد که معلمان علاقه شدیدی به استفاده از تکنولوژی در کلاس دارند، از طرف دیگر  نوآوری و تکنولوژی با یکدیگر رابطه‌ی مستقیم دارند که بر میزان یادگیری دانش‌آموزان موثر است. در کلاس‌ های درس، تکنولوژی به معلمان کمک می‌کند نیازهای آموزشی متفاوت را پوشش دهند و مؤثرتر عمل کنند. افزایش کار گروهی با استفاده از منابع آنلاین، افزایش سرعت یادگیری، دسترسی به اطلاعات نامحدود و البته رسیدن به هدف اصلی، یعنی بهبود سطح آموزش، باعث شد تکنولوژی نقش بسیار مهمی در محیط‌های آموزشی ایفا کند.

 

ایجاد زیرساخت مناسب

حمایت از این ابتکارات نیازمند مدارسی با سرویس اینترنتی مقیاس‌پذیر و امن برای رفع نیازهای مختلف است. برای گام اول داشتن شبکه‌ای  که مدارس مختلف را در منطقه به هم متصل ‌کند، الزامی است. این امر برای پشتیبانی از ارتباطات بین مدیران، پشتیبانی از تلاش‌های مشارکت بین مدارس، و برای گزارش دهی بسیار مؤثر است. ارتباط اینترنتی سریع و قابل‌اعتماد دیگری نیز باید برای یادگیری آنلاین و دسترسی به منابع آموزشی مختلف اساسی است.

 

به‌طور مشابه، یک شبکه Wi – Fi  قابل‌اطمینان به منظور دسترسی راحت دانش‌آموزان و دانشجویان در سراسر ساختمان و محوطه‌ی آموزشی به اینترنت موردنیاز است. از طرف دیگر شبکه مدارس باید به‌شدت امن باشند، پروتکل‌های امنیتی چند سطحی برای دستیابی به شبکه از راه دور و ابزارهای فیلترینگ وب نیز مهم هستند، تا اطمینان حاصل شود که دانش آموزان به هر محتوایی دسترسی نداشته باشند.

 

در ایران نیز فرایند دولت الکترونیک چند سالی است که در میان برنامه‌های دولت دیده می‌شود و وزارت آموزش‌وپرورش به‌عنوان یکی از ارکان اصلی نظام در اجرای آن اقدامات مؤثری مثل توسعه مدارس هوشمند ایران را انجام داده است، این وزارتخانه سعی کرده تا ضمن حفظ ماهیت ذاتی خود از فناوری‌های نوین نیز برای ایفای بهتر وظایف آموزشی معلمان خود استفاده کند و همکاری وزارت ارتباطات تا پایان سال ۱۴۰۰ این طرح را به سرانجام برساند.

 

به دلیل کمبود بودجه و نبود پرسنل IT تمام‌وقت در محیط‌های آموزشی، انتخاب تأمین‌کننده‌ی اینترنت بسیار مهم است. تأمین‌کننده باید قادر به ارائه راهنمایی در مورد بهترین روش‌ها برای توسعه‌های فن‌آوری مرکز آموزشی باشد و به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته پاسخگوی سؤالات آن‌ها باشد.

شرکت داده‌پردازی رسپینا با بررسی دقیق نیازهای مراکز آموزشی سرویس‌های اینترنتی خود را مطابق با نیاز آن‌ها ارائه دهد.

  • ‌‌پهنای باند اختصاصی؛ دسترسی به اینترنت سریع و پایدار
  • اینترانت؛ شبکه‌ای امن برای تبادل اطلاعات بین مدارس
  • وای فای عمومی؛ دسترسی به اینترنت امن برای دانش‌آموزان

 

در حال حاضر رسپینا نیازهای اینترنتی بسیاری از مراکز آموزشی و مؤسسات علمی تأمین می‌کند و برای ساخت جامعه‌ای هوشمندتر آماده‌ی همکاری با سایر موسسات و مراکز آموزشی است.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر این فرم را تکمیل و یا با شماره‌ی ۹۱۰۷۰۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.