رسپینا ارائه دهنده سرویس کولوکیشن

دیتاسنتر یا مرکز داده‌، ساختمانی است که برق، فضا و سرمایش لازم برای نگهداری از سرورهای یک کسب‌وکار را فراهم می‌کند. تداوم عملیات یک کسب‌وکارها به میزان پایداری مرکز داده‌ای که سرورها در آن نگهداری می‌شود‌ بستگی دارد، کسب‌وکارها باید اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های روزمره آن‌ها به دلیل قطعی سرورها مختل نخواهد شد. درنتیجه، امنیت و پایداری مراکز داده برای هر کسب‌وکار یکی از اولویت‌های اصلی است.

با این ضرورت در این نوشته سعی کردیم انواع مراکز داده را تشریح کنیم تا کسب‌وکارها بتوانند از بین گزینه‌های موجود بهترین سرویس را انتخاب نمایند.

 

نوع اول- Hyperscale Data Center

کلمه‌ی Hyperscale به ترکیب کاملی از سخت‌افزار و تسهیلاتی اشاره دارد که می‌توانند در یک محیط توزیع شوند و امکانات لازم برای تگهداری تا هزاران سرور را شامل شود. مانند دیتاسنتر شرکت‌هایی مانند، مایکروسافت، گوگل و اپل. برای مثال مرکز داده‌ی شیکاگوی مایکروسافت یکی از بزرگ‌ترین Data Center های دنیا محسوب می‌شود که ۶۵ هزار مترمربع مساحت دارد و میزبان حدود یک میلیون سرور است که در واحدهای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تایی دسته‌بندی‌شده‌اند.

Hyperscale Data Center پایداری و مقیاس‌پذیری را به افراد و یا کسب‌وکارها ارائه می‌دهد و تفاوت این مرکز داده با دیگر مراکز داده اتصال به یک شبکه پرسرعت و پهنای باند بالا است.

 

نوع دوم- Colocation Data Center

کولوکیشن سرویسی است که ارائه‌دهنده سرویس، فضا، برق و امکانات سرمایشی را برای کسب‌وکارهای متعدد در یک مکان خاص فراهم می‌کند. سرویس کولوکیشن این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا تجارت خود را با کم‌ترین پیچیدگی و هزینه توسعه دهند. مزیت اصلی انتخاب این سرویس برای میزبانی از سرورها این است که تجهیزات نگهداری از سرورها داری بالاترین حد استاندارها و با ویژگی‌های عالی هستند تا زیرساخت‌های میزبانی را ایمن و قابل‌اعتماد نگه‌دارند. همچنین وظیفه‌ی نگهداری از سرورها بر عهده‌ی ارائه‌دهنده این سرویس است و کسب‌وکار هیچ‌گونه مسئولیتی در برابر قطعی‌های احتمالی ندارد.

 

نوع سوم- Wholesale Colocation Data Center

این سرویس بیشتر مختص شرکت‌های بزرگ است. به‌طوری‌که فضایی مانند یک اتاق با تمام امکانات به سازمان اجاره داده می‌شود. (در سرویس کولوکیشن یک رک به کسب‌وکار اجاره داده می‌شود). مشتریان این سرویس به‌صورت کامل در هر زمانی به سرورهای خود دسترسی دارند و می‌توانند زیرساخت خود را مدیریت نمایند و در فضای اختصاصی خود استقلال کامل داشته باشند.

 

نوع چهارم- Enterprise Data Center

یک کسب‌وکار می‌تواند یک مرکز داده خصوصی که تنها برای استفاده خود سازمان است را راه‌اندازی نماید. این نوع مرکز داده به این صورت است که هر کسب‌وکار برای نیاز خود به‌صورت اختصاصی در محل شرکت فضایی را برای نگهداری از سرورهای خود اختصاص می‌دهد. این نوع مرکز داده نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌توجه‌ای است و علاوه بر این، کسب‌وکار حتماً باید نیروی انسانی با دانش کافی جهت پشتیبانی ۲۴ ساعته در محل داشته باشند.

 

نوع پنجم- دیتاسنتر مجازی یا ابری

در دیتاسنتر ابری سرورهای مورد نياز بصورت مجازى وجود دارند به همین دلیل بدون نياز به صرف هزينه و زمان و در لحظه آماده و قابل بهره‌برداری هستند به این ترتیب در سرويس‌هاى ابری نیاز به هزينه سنگین برای خرید تجهیزات IT نیست. در این سرویس، کسب‌وکار می‌تواند دیتاسنتر ابری خود را مانند یک دیتاسنتر فیزیکی، طراحی کند، تعداد سرور موردنیاز و شبکه را تعریف و از طریق پنل مدیریت از دیتاسنتر خود محافظت و نگهداری کند.

 

هر سازمانی با توجه به تعداد سرورها و بودجه می‌تواند از یکی از سرویس‌های بالا بهره‌مند گردد. شرکت داده‌پردازی رسپینا با در نظر گرفتن نیاز برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها که مایل به در اختیار داشتن فضایی برای نگهداری از سرورهای خود هستند اقدام به ارائه‌ی سرویس Colocation در فضای مرکز داده‌ی اصلی خود نموده است.

رسپینا با فراهم آوردن فضای مجهز به امکانات پیشرفته‌ی امنیتی، تهویه‌ی هوا، کنترل رطوبت، فضای اختصاصی سرورها، تأمین برق اضطراری و کلیه‌ی ملزومات، به شرکت‌ها و مؤسسات این امکان را می‌دهد با اعتماد به تیم حرفه‌ای و متخصص رسپینا، سرورها و تجهیزات خود را در مکانی مناسب قرار دهند و نگران پشتیبانی و نگهداری سرورهای خود نباشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از این سرویس، این فرم را تکمیل و یا با شماره‌ی ۹۱۰۷۰۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما برای انتخابی هوشمند همراه شما باشند.