کرونا

 

این مقاله ترجمه مقاله زیر از مجله کسب و کار هاروارد است.

Eight Questions Employers Should Ask About Coronavirus, Harvard Business Review

 

کرونا ویروس که از ووهان چین شروع شده‌است، بر اساس آخرین آمار در حال حاضر ۶۵ کشور را با بیش از ۸۹ هزار مبتلا و بیش از ۳ هزار فوتی درگیر کرده‌است. دولت‌ها مرزهای کشورهای خود را بسته‌اند و با وضع قرنطینه و ممنوعیت مسافرت سعی در کنترل این ویروس دارند.

این ویروس فراگیر باعث شده است که کسب‌و‌کارها به بررسی دقیق استراتژی‌ها، سیاست‌ها و روش‌های خود برای محافظت از کارمندان، مشتریان و عملکرد شرکت در این شرایط بپردازند. در ادامه ۸ سوال مهم که لازم است هر کسب‌و‌کاری بداند و بتواند به آن‌ها پاسخ دهد را بیان می‌کنیم.

 

 1. چگونه می‌توانیم به بهترین شکل از کارمندان خود در محیط کار در مقابل این ویروس محافظت کنیم؟

کرونا ویروس (Covid-19) به‌راحتی از طریق سرفه و عطسه از راه قطرات تنفسی در محیط پخش می‌شود و به افراد منتقل می‌شود. همچنین ممکن است با لمس‌کردن یک سطح آلوده یا شی آلوده و سپس لمس‌کردن بینی یا دهان، به این ویروس آلوده شوید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به کارمندان توصیه می‌کنند:

 • در صورت بروز علائم تنفسی (سرفه ، عطسه ، تنگی نفس) و تب بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت ، لازم است در خانه بمانید.
 • در صورت بروز این علائم در‌حالی‌که در محل کار هستید، کار را ترک کنید.
 • سرفه و عطسه را با دستمال، آرنج یا شانه (نه با دست‌ها) محافظت کنید.
 • دست‌ها را حداقل به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و یا از ضدعفونی‌کننده‌های دست الکلی استفاده کنید.

جلوگیری از دست‌دادن برای کاهش خطر شیوع عفونت امری ضروری است. اگرچه ممکن است در بعضی مواقع ناخوشایند باشد، اما این عمل به طور فزاینده ای در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها عادی است. از آنجایی که شستشوی دست یکی از مؤثرترین روش‌های جلوگیری است، کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان به تجهیزات شستشوی دست دسترسی دارند و صابون و حوله‌های کاغذی را در دسترس کارمندان قرار دهند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خشک کردن دست‌ها با حوله کاغذی در مقایسه با خشک کن‌های جت احتمال ابتلا به ویروس را کاهش می‌دهد.

ضدعفونی‌کننده‌های دست الکلی و دستمال مرطوب کننده‌ باید در تمام نقاط محل کار توزیع شوند و تمام سطوحی که مرتباً لمس می‌شود مانند میز‌کار حتما باید تمیز  و ضدعفونی شوند. تمیز کردن مناطق مشترک با استفاده از مواد تمیز کننده استاندارد می‌تواند خطر شیوع  بیماری تنفسی را نیز کاهش دهد. به جز در شرایطی که خدمات درمانی ارائه می‌شود، نیازی به استفاده از ماسک صورت نیست. زیرا کمبودی در این منابع وجود دارد و CDC استفاده از آن را توسط افراد سالم توصیه نمی‌کند. افراد بیمار برای جلوگیری از انتقال این ویروس لازم است که از ماسک صورت استفاده کنند.

بررسی جدید تکمیل شده ویلیس تاورس واتسون در مورد ۱۵۸ کارفرما در سطح جهان که بیش از نیمی از آن‌ها شرکت‌های چند ملیتی هستند، دریافتند که بیشتر آن‌ها مجموعه ای از اقدامات را برای محافظت از کارمندان در دست اجرا دارند. همانطور که انتظار می‌رود ، چین از این نظر پیشتاز است. تقریباً ۹۰٪ از شرکت‌های مورد بررسی، دسترسی کارمندان به ضدعفونی‌کننده دست را افزایش داده‌اند و بیش از ۸۰٪ ارتباطات بهداشت عمومی را بالا برده اند (مانند پوسترهای مربوط به جلوگیری از گسترش) و در صورت امکان، کارمندان را به کار از منزل هدایت می‌کنند.

 

 1. چه زمانی لازم است که به کارمندان یا بازدیدکنندگان اجازه حضور در محیط کار را ندهیم؟

همانطور که گفتیم، در صورت بروز علائم کروناویروس، کارمندان باید به خانه فرستاده شوند و به آن‌ها اجازه حضور در شرکت داده‌نشود. برخی از کارمندان در مقابل این عمل مقاومت می‌کنند و حتی در شرایط مریضی حاضر به استراحت در منزل نیستند. در چنین شرایطی لازم است پیش از انتقال ویروس به سایرین، این افراد را از حضور در محیط کار منع کنید. با توجه به تهدیدی که این ویروس فراگیر ایجاد می کند، مدیران نباید از فرستادن کارمندان با علائم  Covid-19 به خانه دریغ کنند. به همین ترتیب، کارمندان یا بازدیدکنندگانی که علائم این ویروس را دارند و یا در معرض این ویروس قرار دارند، لازم است از سایر کارکنان جدا شوند و با فراهم‌آوردن ارزیابی‌های پزشکی، آن‌ها را برای استراحت و جلوگیری از شیوع بیماری در جامعه به خانه بفرستند. به عنوان مثال، این افراد باید از حضور در مکان‌های عمومی و وسایل حمل‌و‌نقل عمومی جلوگیری کنند و با استفاده از ماسک صورت، فاصله خود را به اندازه ۲ متر با دیگران حفظ کنند.

اگر ویروس Covid-19 در جامعه فراگیر شود، شرکت‌ها می‌توانند درجه حرارت بدن کارکنان را با استفاده از اسکنر‌های حرارتی دستی بررسی کنند و افراد با دمای بالاتر از ۳۸ درجه را از حضور در محیط‌ کار منع کنند. البته دما به تنهایی روشی دقیق برای ارزیابی این ویروس نیست. به‌دلیل اینکه برخی افراد ممکن است کرونا ویروس مسری داشته باشند اما تب ندارند و برخی دیگر دارای درجه حرارت بالاتری هستند که به این ویروس مربوط نمی‌شود. بنابراین، درجه حرارت بالا همراه با علائم تنفسی بهترین شاخص عفونت احتمالی برای تشخیص این ویروس به حساب می‌آید.

سازمان بهداشت عمومی به شرکت‌ها توصیه می‌کند تا در صورت شناسایی فرد آلوده به کروناویروس، حضور آن فرد را به مدت ۱۴ روز پس از آلوده شدن، در شرکت ممنوع کنند.

 

 1. آیا لازم است در مواقعی که کارمندان از حضور در محیط کار منع شده‌اند و یا شرکت تعطیل است، سیاست‌های مزیتی خود را تغییر دهیم؟

احتمال اینکه تعداد فزاینده‌ای از کارمندان به دلیل قادر به کار نباشند، به این معنی است که شرکت‌ها باید اکنون سیاست‌های مرخصی و پرداختی خود را مجدد بررسی کنند. سیاست‌هایی که به کارمندان این اطمینان را می‌دهد که به دلیل عدم حضور در شرکت جریمه نخواهند شد و توان پرداخت حقوق آن‌ها را دارند. نظرسنجی کارفرمایان ما نشان می‌دهد که نزدیک به ۴۰٪ از کارفرمایان در صورت تعطیل شدن محل کار یا منع حضور کارمندان استخدام شده، قصد دارند سیاست پرداخت خود را مشخص کنند.

در حالی‌ که تعداد کمی از شرکت‌ها در خارج از آسیا به دلیل این بیماری همه گیر، محل‌کار خود را تعطیل کرده‌اند ، حدود نیمی از شرکت‌های چینی که مورد بررسی قرار داده‌ایم، حداقل به طور موقت محل کار خود را تعطیل کرده‌اند. در صورت ادامه گسترش این ویروس، احتمالاً تعطیلی کسب‌و‌کارها در خارج از آسیا رایج تر می‌شود.

بسیاری از شرکت‌ها با کروناویروس مانند سایر بیماری‌ها برخورد می‌کنند و امکان مرخصی استعلاجی و عدم حضور کوتاه مدت برای کارکنان وجود دارد. با این وجود، منع از کار ۱۴ روزه این بیماری در سیاست‌های بسیاری از شرکت‌ها در نظر گرفته نشده‌است. نظرسنجی‌ها نشان داده است که بیش از ۹۰% کارفرمایان چینی، به کارمندان خود به‌طور کامل پرداخت کرده‌اند. لازم است شرکت‌ها سیاست‌های جدیدی را در مقابل این بیماری در نظر بگیرند. بیشتر افراد مایل به حمایت از نیروی کار خود هستند تا جایی که این امر از نظر مالی امکان‌پذیر باشد.

 

 1. آیا ما امکان دورکاری را برای کارکنان خود فراهم کرده‌ایم؟

در حالی ‌که بسیاری از مشاغل مانند خرده‌فروشی‌ها، تولیدی‌ها و مراکز پزشکی نیاز به حضور فیزیکی افراد در محیط کار دارند، کارهایی از جمله برگزاری جلسات می‌توانند از راه دور نیز انجام شوند. به عنوان مثال، ویدئو کنفرانس گزینه مناسبی برای جلسات مخاطره آمیز چهره به چهره است. نزدیک به ۶۰٪ از کارفرمایانی که مورد بررسی قرار دادیم ، اظهار داشتند که قابلیت کارکنان را برای کار از راه دور (۴۶٪) افزایش داده‌اند و یا (۱۳٪) برنامه‌ریزی کرده‌اند.

 

 1. آیا ما سیستم قابل اعتمادی برای برقراری ارتباط با کارمندان در زمینه سلامت افراد و اخبار مربوط به آن داریم؟

شایعات خطرناک و ترس کارکنان می‌تواند به سرعت ویروس گسترش یابد. در نتیجه ضروری است شرکت‌ها بتوانند با بروزرسانی‌های منظم و واقعی در مورد کنترل عفونت، هماهنگی‌های داخل سازمانی، علائم و خط مشی شرکت در مورد کار از راه دور و شرایطی که در آن کارمندان ار حضور در شرکت منع می‌شوند، همه کارکنان و از جمله آن‌هایی که در محل کار نیستند را آگاه سازند.

این ارتباطات باید توسط تیم واکنش اضطراری تأمین شود یا مورد تأیید آن‌ها قرار گیرد و برای جلوگیری از ابلاغ سیاست های متناقض توسط مدیران، باید آن‌ها را با دقت هماهنگ كنید. بدیهی است که این امر نیاز دارد تا سازمان‌ها اطلاعات تماس تلفنی / متنی و ایمیل فعلی برای کلیه کارمندان را حفظ کرده و ارتباطات گسترده ای را با سازمان به صورت دوره‌ای آزمایش کنند. اگر در حال حاضر امکان تماس جهانی را ندارید ، اکنون زمان مناسبی برای ایجاد آن است.

 

 1. آیا باید سیاست‌های خود را درمورد سفرهای تجاری بین المللی و داخلی تجدید نظر کنیم؟

۶۵ درصد از شرکت‌ها در نظرسنجی  ما بیان کرده‌اند که سفرهای خود به آسیا را ممنوع کرده‌اند. تمامی سفرهای کاری به کشورهایی که آمار مبتلایان آن‌ها بالا است ممنوع شده‌است. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده‌است از سفر به کشورهای چین، کره‌جنوبی، ایتالیا و ایران خودداری شود. کارکنان باید به ویژه مراقب باشند که در صورت احساس مریضی، سفر نکنند. زیرا اگر تب داشته‌باشند حتی اگر علائمی از عفونت کروناویروس نداشته باشند ، ممکن است در هنگام بازگشت با قرنطینه مواجه شوند.

 

 1. آیا باید کنفرانس‌ها یا جلسات برنامه‌ریزی شده را به تعویق بیندازیم یا لغو کنیم؟

گزارش‌های پراکنده ای از کنفرانس ها و جلسات حضوری به خصوص جلسات بین المللی که لغو شده‌اند دریافت شده‌است و انتظار داریم در ماه‌های آینده بیشتر باشد: ۴۷ درصد از کارفرمایان در نظرسنجی ما گفتند که کنفرانس‌های برنامه‌ریزی شده را برای کارمندان آمریکای شمالی در کشورهای منتخب لغو می‌کنند. ادارات بهداشت محلی در مورد اینکه آیا باید وقایع در یک منطقه خاص لغو شود، پیشنهاد می‌کنند که کلیه برگزارکنندگان کنفرانس باید اطلاعات مربوط به کاهش احتمال ابتلا به عفونت (از جمله دست ندادن) را ارائه دهند و اطمینان حاصل کنند که امکانات شستشوی مناسب دست (یا ضدعفونی‌کننده‌های الکلی) به راحتی در دسترس هستند.

 

 1. آیا سرپرستان آموزش کافی دارند؟

۶۵ درصد از شرکت‌های مورد بررسی که کارمندانشان در چین وجود دارند، در مورد پیامدهای Covid-19 به سرپرستان آموزش می‌دهند، در حالی که ۳۴٪ از افراد دارای کارمند در آمریکای شمالی گزارش می‌دهند که به‌طور جدی در حال آموزش یا برنامه‌ریزی برای آموزش سرپرستان خود هستند. سرپرستان شرکت باید فوراً مقامات بهداشت عمومی محلی را در مورد هرگونه مظنون به کروناویروس مطلع کنند.

برنامه‌ریزی دقیق برای موارد اضطراری بهداشت جهانی می ‌تواند به محافظت از کارمندان، مشتریان و تجارت کمک کند. اما برنامه ها فقط به زمانی خوب هستند که اجرای آن‌ها به خوبی انجام شود. شرکت‌ها باید از وضعیت فعلی برای بهینه‌سازی و پیشبرد برنامه‌های خود استفاده کنند.