تقاوت vdsl و adsl
 

VDSL مخفف عبارت Very high bitrate Digital Subscriber Line است. VDSL نسل جدید اینترنت باند پهن است که از خط تلفن مسی شما استفاده می کند اما سرعت اتصال سریع‌تری را ارائه می‌دهد. همانند ADSL، سرعت این تکنولوژی بستگی به طول کابل مسی از خانه شما تا تجهیزات شبکه دارد. به عبارت دیگر، با افزایش فاصله شما تا تجهیزات شبکه و سوئیچینگ آن، سرعت اینترنت نیز کاهش می‌یابد.

VDSL تجربه کاربری بهتری را برای کاربران اینترنت فراهم می‌آورد و از همان خط مشترک به روش مؤثرتری استفاده می‌کند. اتصال کاربر با نصب یک گره فیبر نوری در نزدیکی محل کاربر فراهم می‌شود که با استفاده از کابل‌های فیبر نوری به ISP متصل می‌شود. بیشترین کاربرد VDSL برای مواردی مانند تلویزیون اینترنتی (VOD)، سیستم VoIP و … است که به پهنای باند بالایی نیاز دارند.

 

تفاوت VDSL و ADSL چیست؟

سرعت

اولین و مهم‌ترین تفاوت این دو اتصال اینترنتی، سرعت آن‌ها است. VDSL سرعت بیشتری نسبت به اتصالات ADSL به کاربران خود ارائه می‌دهد. VDSL سرعت دانلود را تا حداکثر ۷۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود را تا ۱۰ مگابیت بر ثانیه فراهم می‌کند. اما ADSL از طرف دیگر، حداکثر سرعت دانلود ۲۴ مگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند و سرعت آپلود بسیار پایین‌تر خواهد بود.

از طرف دیگر Downstream و Upstream دیگر مطرح نیست و تمام کاربران VDSL سرعتی مشابه را دریافت می‌کنند. البته نکته قابل توجه در مورد VDSL این است که کیفیت کابل‌های مسی و فاصله کاربر تا سوئیچینگ شبکه به‌طور مستقیم بر سرعت سرویس تاثیر می‌گذارند.

 

هزینه

تفاوت بعدی این دو سرویس، هزینه راه‌اندازی و تعرفه‌های آن‌ها است. تعرفه‌ی این دو سرویس تفاوت زیادی ندارند، اما به دلیل جدیدتر بودن اتصال VDSL و این واقعیت که تعداد ارائه‌کنندگان آن کمتر از ADSL است، در نتیجه برای فراهم کردن یک اتصال VDSL هزینه‌ی بیشتری لازم است.

 

دسترسی

از آنجایی که VDSL یک فناوری جدید و پیشرفته است، دسترسی آن نسبت به ADSL محدودتر است. در حالی که ارائه دهندگان خدمات اینترنت شبکه‌های VDSL خود را گسترش داده و آن را در دسترس عموم قرار می‌دهند ، در بسیاری از نقاط کشور ممکن است هنوز به آن دسترسی نداشته باشید. در حالی‌که ارائه دهندگان خدمات اینترنت ADSL را به‌ صورت بسیار گسترده‌تری پوشش می‌دهند.

 

سیگنال

همانطور که گفتیم، هر دو این سرویس‌‌ها به فاصله کاربران تا مرکز سوییچینگ ارائه‌دهنده خدمات وابسته است. به‌طوری‌که با بیشتر شدن فاصله کاربر، سیگنال‌های دریافتی ضعیف می‌شود و در نتیجه سرعت اینترنت کاهش می‌یابد. اما در مقایسه با ADSL، سیگنال VDSL سریع‌تر ضعیف می شود.

به‌طورکلی کارکرد ADSL و VDSL یکسان است، اما با مقایسه ویژگی‌هایی که بیان کردیم می‎توان نتیجه گرفت که VDSL نسبت به ADSL برتری دارد. در حال حاضر نیز وزارت ارتباطات  و شخص وزیر محترم ارتباطات در تلاش برای افزایش چهار برابری سرعت اینترنت با استفاده از فناوری VDSL است و در صورت تحقق این امر، در آینده‌ی نزدیک احتمالا شاهد مهاجرت کاربران از ADSL به VDSL خواهیم بود.