تجهیزات شبکه

امروزه اینترنت از ضروریات زندگی مردم است و تقریبا همه کسب‌وکارها برای پیشبرد فعالیت‌های خود به اینترنتی اختصاصی و حرفه‌ای نیاز دارند. اما مواقعی هست که به دلایلی اتصال به اینترنت قطع می‌شود و برای رفع آن مشکل نیاز است که با برخی اصطلاحات ساده و در عین حال کلیدی اینترنت آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی تجهیزات شبکه‌ای مانند مودم، اکسس پوینت، روتر، سوئیچ و هاب بپردازیم و تفاوت آن‌ها با یکدیگر را بررسی کنیم.

 

مودم چیست؟

اولین مفهومی که قصد تعریف آن را داریم، مودم است. مودم خلاصه شده‌ی عبارت Modulator-Demodulator است که در واقع توسط ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) شما فراهم می‌شود و دسترسی به شبکه اینترنت را برای شما امکان‌پذیر می‌کند. مودم‌ها، دستگاه‌های سخت‌افزاری هستند که به یک رایانه یا وسیله دیگری مانند روتر یا سوئیچ اجازه اتصال به اینترنت را می‌دهند. این اتصال می‌تواند از طریق USB و اتصال شبکه‌های محلی نیز صورت گیرد. مودم با تبدیل داده‌ها به سیگنال آنالوگ، آن‌ها را از طریق خط تلفن، سیم کابل یا ماهواره به داده‌های دیجیتالی صفر و یک تبدیل می‌کند تا برای کامپیوتر قابل‌فهم باشد. در مقابل، داده‌های دیجیتالی کامپیوتر را نیز به سیگنال آنالوگ تبدیل می‌کند تا از طریق خطوط تلفن قابل ارسال باشد.

مودم‌های مدرن معمولاً شامل مودم‌های DSL یا کابلی هستند که دستگاه‌های با باند پهن محسوب می‌شوند. مودم‌های DSL بر روی خطوط تلفن استاندارد کار می‌کنند، اما از محدوده فرکانس وسیع‌تری استفاده می‌کنند. این امر می‌تواند نرخ انتقال داده بالاتر از مودم‌های Dial-up را فراهم کند و تداخلی در تماس‌های تلفنی نخواهد داشت.

 

روتر چیست؟

وقتی بیش از یک دستگاه به مودم متصل باشد، به روتر نیاز است و در واقع به عنوان یک مدیریت‌کننده ترافیک یک شبکه عمل می‌کند. روتر بین اتصال اینترنت و شبکه محلی شما قرار دارد و این امکان را به شما می‌دهد تا چندین دستگاه را از طریق یک اتصال اینترنتی فیزیکی به اینترنت متصل کنید و همچنین به این دستگاه‌ها اجازه می دهد تا از طریق  پورت‌های شبکه محلی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

روتر اطلاعات ارائه‌شده توسط مودم را می‌گیرد و آن را به دستگاه‌های متصل به مودم منتقل می‌کند. دستگاه‌هایی مانند رایانه، کنسول‌های بازی و غیره می‌توانند بصورت بی‌سیم و یا از طریق کابل‌های شبکه به روتر متصل شوند. یکی از ویژگی‌های پیشرفته یک روتر شامل فایروال داخلی برای کمک به محافظت شبکه در برابر ترافیک ناخواسته است. تفاوت مودم و روتر در این است که تنها با یک روتر امکان اتصال به اینترنت وجود ندارد و برای اتصال به اینترنت لازم است که روتر به یک دستگاه با قابلیت انتقال ترافیک دیجیتالی یعنی مودم متصل باشد.

 

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت یا نقطه دسترسی، یک دستگاه شبکه بی‌سیم (WLAN) است که برای اتصال دستگاه‌ها به یک شبکه محلی استفاده می‌شود. اکسس پوینت برای گسترش پوشش بی‌سیم یک شبکه و افزایش تعداد کاربرانی که می‌توانند به آن متصل شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسس پوینت معمولا به یک روتر یا مودم متصل می‌شود و به شما امکان اتصال بی‌سیم به اینترنت را می‌دهد.

یک کابل اترنت روتر به یک اکسس پوینت متصل می‌شود و سیگنال سیمی را به سیگنال بی‌سیم تبدیل می‌کند. اتصال بی سیم تنها گزینه در دسترس برای اکسس پوینت است و اتصال بی‌سیم را برای دستگاه‌ها ممکن می‌سازد. برای مثال، فرض کنید قصد دارید دسترسی Wi-Fi را در مکانی فعال کنید که روتری وجود ندارد. برای این‌کار با استفاده از یک نقطه دسترسی در آن مکان و یک کابل اترنت متصل به سرور می‌توانید دسترسی را ایجاد کنید.

اکسس پوینت یک دستگاه فرعی در داخل شبکه محلی است که مکان دیگری را برای اتصال دستگاه‌ها فراهم می کند و دستگاه‌های بیشتری را در شبکه فعال می‌کند. روترهای بی‌سیم می‌توانند به عنوان نقاط دسترسی عمل کنند، اما همه نقاط دسترسی نمی‌‌توانند به عنوان روتر کار کنند. روترها شبکه‌های محلی را مدیریت می‌کنند، داده‌ها را در چندین جهت جمع‌آوری و توزیع می‌کنند، یک نقطه اتصال برقرار می‌کنند و امنیت را تضمین می‌کنند ، اما اکسس پوینت‌ها معمولاً فقط دسترسی به شبکه مستقر روتر را فراهم می‌کنند.

 

سوئیچ چیست؟

سوئیچ صرفاً دستگاهی است که چندین دستگاه را در یک شبکه مشترک متصل می‌کند. برخلاف روتر که قادر به ایجاد و مسیریابی بین چندین شبکه TCP/IP است، سوئیچ دستگاهی است که فقط برای تسهیل ارتباطات برای دستگاه‌ها در یک شبکه طراحی شده است. سوئیچ بهترین انتخاب برای شبکه‌های خانگی یا دفتر کاری است که تعداد کامپیوترها زیاد است و از شبکه برای انتقال حجم زیادی از اطلاعات بین کامپیوترها استفاده می‌شود.

سوئیچ اترنت یا LAN در طول مدت انتقال داده، بین دو دستگاه یک شبکه مجازی ایجاد می‌کند. سوئیچ با استفاده از آدرس مک دستگاه، اطلاعات را تنها به دستگاه مقصد می‌رساند که با این‌کار عملکرد کلی دستگاه‌های متصل را افزایش می‌دهد. از‌ آن‌جا که سوئیچ اطلاعات را تنها به دستگاه‌های متصل ارسال می‌کند، امنیت سیستم نیز افزایش می‌یابد.  لازم به ذکر است که برای استفاده از یک سوئیچ به روتر نیاز است چرا که سوئیچ امکان تخصیص آدرس IP و یا ایجاد شبکه‌ای که یک روتر می‌تواند ایجاد کند را ندارد.

 

هاب چیست؟

هاب یک مرکز شبکه است که برای اتصال دستگاه‌ها در یک شبکه استفاده می‌شود و چندین دستگاه را از طریق LAN متصل می‌کند. هاب به عنوان یک اتصال اصلی و مرکزی برای همه‌ دستگاه‌ها عمل می‌کند و تمام دستگاه‌های موجود در شبکه به آن متصل‌اند. درگاه‌های زیادی در هاب وجود دارد و اگر یک بسته فقط به یک درگاه برسد، آن بسته برای رسیدن به سایر درگاه‌ها کپی می‌شود. هاب به جای مسیریابی ترافیک بین چندین دستگاه، یک سیگنال ورودی را می‌گیرد و آن را در تمام دستگاه‌های موجود در هاب کپی می‌کند.

 

به‌طور کلی، از تمام این تجهیزات برای اتصالات شبکه‌ای و اینترنتی استفاده می‌شود. اما با توجه به نوع نیاز و استفاده‌ی خود،‌ لازم است هر یک از این تجهیزات را در منزل یا دفترکار خود استفاده کنید.