کولوکیشن رسپینا

امروزه با تغییر سریع وضعیت اقتصادی، سازمان‌ها برای افزایش انعطاف‌ و مقیاس‌پذیری در زمینه‌های مختلف کسب‌وکار تحت فشار قرار گرفته‌اند. زیرساخت‌های کسب‌وکارهای در حال رشد لازم است برای حفظ یا ارائه سطح بالایی از کیفیت محصول یا خدمات آماده باشند. سازمان‌های ITمحور برای ایجاد نوآوری و هدایت ارزش تجاری سازمان در کوتاه‌ترین زمان و به منظور کاهش هزینه‌های سازمانی، افزایش کارایی و ارائه خدماتی با مزیت رقابتی از سرویس کولوکیشن (اشتراک فضای دیتاسنتر) و سرویس ابری استفاده می‌کنند. اما چه تفاوتی بین این دو سرویس وجود دارد؟‌ در این مقاله قصد داریم به معرفی تفاوت این دو سرویس و بهترین ترکیب‌ آن‌ها بپردازیم.

‌Colocation مکانی است که دیتاسنتر شما در آن قرار دارد و تیم IT در آنجا مستقر هستند. اما cloud یک مکان فیزیکی نیست. به عبارت دیگر یک فضای مجازی است که امکانات و سرویس‌های متعددی را برای سازمان‌ها و افراد فراهم می‌کند. سازمان شما می‌تواند هر دوی این سرویس‌ها را داشته باشد، اما داشتن یک سرویس لزوما به معنای توانایی استفاده از سرویس دیگر نیست. به‌عبارت دیگر ممکن است ارائه‌دهنده سرویس کولوکیشن شما قابلیت ارائه سرویس ابری را نداشته باشد. یا ممکن است بدون نیاز به فضای اشتراک دیتاسنتر، از خدمات سرویس ابری استفاده کنید. نکته کلیدی پیدا کردن ترکیب مناسب برای سازمان شما است.

 

کولوکیشن چیست؟

سرویس کولوکیشن یک محیط امن برای سخت‌افزارها و سرورها است که دسترسی به اتصال به شبکه را فراهم می‌کند. یک سرویس کولوکیشن معمولا ساختمانی برای نگهداری، سیستم سرمایشی، برق موردنیاز، پهنای باند و امنیت فیزیکی سرورها را فراهم می‌کند که به‌صورت قفسه، کابینت یا اتاق اجاره می‌شود.

سرویس Colocation تنها به این موارد محدود نمی‌شود و امروزه برخی از فضاهای دیتاسنتر خدمات زیادی از جمله IT مدیریت شده و سرویس ابری هیبریدی را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهند. برخی از ارائه‌دهندگان سرویس Colocation حتی ارتباط مستقیمی با ارائه‌دهندگان برتر ابر عمومی مانند Google Cloud Platform‌، خدمات وب آمازون (AWS) و مایکروسافت Azure ارائه می‌دهند.

در سرویس کولوکیشن، هر شرکت مالک تجهیزات خود است اما هزینه‌های برق، سیستم خنک‌کننده و فضای فیزیکی برای نگهداری سرورها با سایر مشتریان تقسیم می‌شود. اگر کسب‌وکار شما به‌گونه‌ای باشد که کنترل تسلط بر تجهیزات و سرور ضروری باشد، انتخاب سرویس کولوکیشن عاقلانه است.

 

Cloud چیست؟

برای برخی افراد، ابر به معنای مجازی‌سازی یا یک ابر عمومی است. برای دیگران، به معنای یک ابر خصوصی یا مکانی برای ذخیره‌سازی است. از نظر برخی نیز به معنای ابر ترکیبی عمومی و خصوصی (Hybrid Cloud) است. سرویس cloud الگویی برای امکان دسترسی همه‌جانبه و راحت به منابع محاسباتی مشترک قابل تنظیم مانند شبکه، سرور، حافظه ذخیره‌سازی، برنامه‌ها و خدمات است.

Cloud به سرورهایی گفته می‌شود که از طریق اینترنت، نرم‌افزار و پایگاه داده‌هایی که در آن سرورها اجرا می‌شوند، در دسترس هستند. سرورهای ابری در مراکز داده در سرتاسر جهان واقع شده‌اند. با استفاده از رایانش ابری، سازمان‌ها و شرکت‌ها مجبور نیستند سرورهای فیزیکی را مدیریت کنند یا برنامه‌های نرم‌افزاری را در دستگاه‌های خود اجرا کنند.

از آنجایی که محاسبات و ذخیره‌سازی سرویس Cloud بر روی سرورهای یک دیتاسنتر انجام می‌شود و بر روی دستگاه‌های شخصی کاربران به‌طور محلی ذخیره نمی‌شود، به کاربران این امکان را می‌دهد تا از هر دستگاهی به فایل‌ها و برنامه‌های خود دسترسی داشته باشند. سرویس‌های پرکاربرد Gmail، Google Drive، Dropbox و غیره همگی مبتنی بر ابر هستند و به راحتی می‌توانید از هر دستگاهی به داده‌های خود دسترسی داشته باشید.

 

ترکیب سرویس Colocation و Cloud چگونه به کسب‌وکارها کمک می‌کند؟

ایجاد و نگهداری یک فضای دیتاسنتر هرچند کوچک بسیار زیاد است و کسب‌وکارها به ویژه استارتاپ‌ها توان مالی لازم برای ایجاد چنین فضایی و به‌روزرسانی تجهیزات را ندارند. از آنجایی‌که پیش‌بینی سرمایه موردنیاز برای راه‌اندازی و به‌روزرسانی دیتاسنترها دشوار است‌، شرکت‌ها به دنبال روش‌های قابل پیش‌بینی و دقیق‌تری برای مدیریت هزینه‌های زیرساخت فناوری خود هستند. استفاده از سرویس Cloud و کولوکیشن به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به یک مدل به‌صرفه‌تر  از نظر هزینه و کارایی منتقل شوند.

با ترکیب Colocation و Cloud می‌توانید بدون صرف هزینه‌های بالا از یک دیتاسنتر مجهز برخوددار شوید. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا سرمایه‌ها و وقت خود را به جای زیرساخت‌ها و عملیات اولیه، به سمت نوآوری و رشد سوق دهید. ترکیب این دو سرویس یک اتصال کم تاخیر را برای شما ارائه می‌دهد و به‌ کار شما سرعت می‌بخشد. برنامه‌ها سریع‌تر راه‌اندازی می‌شوند و خواسته‌های تجاری برآورده می‌شوند.

Colocation مزایایی را نیز ارائه می‌دهد که تنها با سرویس ابری دستیابی به آن‌ها ممکن نیست. به عنوان مثال، حفظ انطباق در سرویس ابری دشوار است. بسیاری از ارائه‌دهندگان Colocation الزامات سختگیرانه و امنیتی را رعایت می‌کنند تا مسیری ایمن به سیستم ابری را برای شما ارائه کنند. برای بهره‌مندی بیشتر از سرویس ابر، به دنبال ارائه‌دهنده خدمات Colocation باشید که خدمات مدیریت شده و خدمات میزبانی را به شما ارائه دهد. با انتقال مسئولیت‌های IT روزانه خود به شرکت ارائه‌دهنده Colocation، هزینه‌های سازمان به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و تمرکز بر روی نوآوری و پیشبرد اهداف سازمانی معطوف می‌شود.

با خدمات ابری، زیرساخت‌های سخت‌افزاری، از جمله سرورها‌، ذخیره‌سازی‌ها و عناصر شبکه توسط ارائه‌دهنده تهیه و مدیریت می‌شود. از طرف دیگر، در سرویس اشتراک فضای دیتاسنتر (Colocation) لازم است مشتریان سرور، حافظه ذخیره‌سازی، سوئیچ‌ها و نرم‌افزارها را تهیه کنند. با این سرویس زمان تیم IT همچنان صرف نظارت و مدیریت تجهیزات و انجام پشتیبان‌گیری و نگهداری می‌شود.

سرویس Colocation و Cloud مزایای قابل مقایسه‌ای را ارائه می‌دهند که هرکدام برای برآوردن سناریوهای مختلف مناسب هستند. با استفاده از امکانات مشترک‌ این دو سرویس، برخی از هزینه‌ها کاهش یابد. انتخاب یکی در مقایسه با دیگری همیشه باید براساس نیازهای خاص شما باشد.

سرویس اشتراک فضای دیتاسنتر (Colocation) رسپینا فضایی مجهز به امکانات پیشرفته را برای نگهداری سرورها و تجهیزات سازمان‌ها فراهم آورده است. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.