شبکه اترنت

شناخت تفاوت‌های شبکه اترنت (Ethernet) می‌تواند درک بهتری از نیازهای سازمان را برای شما فراهم‌ کند و شما را با اصطلاحات فنی که در حین کار با شبکه با آن‌ها مواجه می‌شوید، آشنا می‌کند. هر کسب‌وکاری برای انجام امور روزانه خود مانند مبادله فایل‌ها، ارسال ایمیل، کنفرانس صوتی و ویدیویی، دسترسی به داده‌ها در فضای ابری و … بیش از پیش به پهنای باند بالا نیاز دارند. در نتیجه، بسیاری از شرکت‌ها به خدمات اترنت روی آورده‌اند که پهنای باند ایده‌آل را برای نیازهای شبکه مشترک با نرخ‌های مقرون به‌صرفه فراهم می‌کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی و مقایسه انواع شبکه‌های اترنت بپردازیم.

سه نوع اصلی از شبکه‌های اترنت وجود دارد و یادگیری تفاوت آن‌ها با یکدیگر می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب ممکن را برای سازمان خود داشته باشید. در حالی که شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های گسترده (WAN) و شبکه‌های شهری (MAN) همه انواع مختلف اتصال را توصیف می‌کنند، بیشتر از نظر اندازه و مقیاس با یکدیگر متفاوت هستند. از مکان‌یابی هدفمند یا منفرد یا استفاده سازمانی از LAN گرفته تا پوشش گسترده‌تر WAN، چیزی‌هایی هستند که شما باید در مورد تفاوت‌های شبکه اترنت بدانید.

 


شبکه محلی (LAN)

رایج‌ترین شبکه اترنت (Ethernet) ، شبکه محلی یا LAN است که یک فضای کوچک و خاص را در بر می‌گیرد. یک شبکه LAN معمولاً در یک دفتر یا گروهی از دفاتر استفاده می‌شود و می‌تواند آنقدر کوچک باشد که فقط نیازهای چند کارمند را تأمین کند و یا آنقدر بزرگ باشد که در طبقه‌های مختلف یک ساختمان یا چندین ساختمان گسترش یابد. یک دانشکده، یک شرکت ساخت‌وساز، یک مدرسه، یک رستوران و یا حتی یک دفتر شخصی و مشاغل کوچک از یک شبکه LAN برای دسترسی به اینترنت، شبکه‌سازی و اتصال استفاده‌ می‌کنند.

شبکه محلی اترنت از کابل‌ها برای اتصال دستگاه‌ها به سرور استفاده می‌کند. شبکه LAN همچنین می‌تواند بی‌سیم باشد و از Wi-Fi روتر یا هات‌اسپات برای اتصال دستگاه‌ها به سرور استفاده کند. روترهایی با سازگاری اترنت و Wi-Fi می‌توانند اتصال سیمی و بی‌سیم را در یک شبکه محلی واحد امکان‌پذیر کنند.

یک شبکه محلی ممکن است شامل دو تا صدها دستگاه در سراسر سازمان باشد. برای ایجاد یک LAN مجازی یا VLAN همچنین می‌توانید چندین شبکه محلی را ترکیب کنید. پس از اتصال به شبکه محلی، دستگاه‌ها می‌توانند به برنامه‌های ذخیره شده روی سرور دسترسی پیدا کنند، فایل‌ها را با کاربران دیگر به‌اشتراک بگذارد و به دستگاه‌های خارجی مانند دستگاه چاپگر دسترسی پیدا کنند.

 

مشاوره رایگان پهنای باند اختصاصی رسپینا

 

شبکه گسترده (WAN)

شبکه WAN انتخابی ایده‌آل برای اتصال چندین سایت یا شرکت در مکان‌های جغرافیایی گسترده‌تر است و می‌تواند به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. WAN غالباً به منظور برقراری ارتباط سازمان‌ها و نهادهای اداری در نقاط مختلف با دفاتر ماهواره‌ای طراحی شده است. شبکه WAN معمولا برای فروشگاه‌ها و شرکت‌هایی که دارای چندین مکان در نقاط مختلف هستند و دانشکده‌های دانشگاه‌ها استفاده می‌شود. یک شبکه WAN امکان ارتباط آسان، گردش کار، اشتراک‌گذاری و موارد دیگر را فراهم می‌کند. شبکه‌های گسترده می‌توانند به یکپارچه‌سازی شبکه کمک کنند و این اطمینان را حاصل کنند که همه افراد در سازمان به اطلاعات و فناوری یکسان دسترسی دارند.

شبکه گسترده (WAN) شبیه به شبکه LAN است، اما بسیار بزرگتر است و در چندین مکان توزیع می‌شود. شبکه‌های منطقه گسترده ممکن است از خطوط تلفن، کابل‌های فیبر نوری یا سیگنال‌های ماهوار‌ه‌ای برای پوشش مناطق بزرگی مانند شهرها، ایالت‌ها یا حتی کل کشور استفاده کنند. شبکه WAN همچنین می‌تواند از چندین LAN تشکیل شود و در یک موقعیت تجاری، WAN می‌تواند دفاتر، انبارها، تأسیسات، دفتر مرکزی و سایر مکان‌ها را به صورت محلی در سراسر جهان به‌هم متصل کند. شبکه اینترنت خود بزرگترین WAN در جهان است.

مشاغل کوچک‌تر که دارای یک ساختمان واحد یا چندین ساختمان در مجاورت هم هستند، از شبکه محلی(LAN) استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، شرکت‌های بزرگ‌تر با ساختمان‌های متعدد دور از هم، معمولاً در هر مکان با استفاده از شبکه LAN به شبکه WAN اصلی متصل می‌شوند. به‌عبارت دیگر از هر دو شبکه برای کسب‌وکارهای بزرگ استفاده می‌شود.

 

شبکه شهری (MAN)

یک شبکه MAN اغلب در شهرها برای متحد کردن شبکه‌های مختلف و اطمینان از دسترسی به فناوری مورد استفاده قرار می گیرد. این شکل از شبکه اترنت می‌تواند انواع مختلف شبکه را در یک منطقه مشخص متصل کند. در یک منطقه مشخص شبکه‌ی شهری یا MAN با هدف پر کردن شکاف پوشش شبکه کوچکتر و هدفمند LAN و دسترسی گسترده WAN طراحی شده است تا یک منطقه شهری خاص را هدف قرار دهد.از آنجایی که سرعت MAN از نظر Mbps زیاد است، برای مشتریانی طراحی شده است که به یک اتصال پر سرعت نیاز دارند.

طراحی و نگهداری یک شبکه شهری سخت و پرهزینه است و نرخ انتقال داده و تاخیر در انتشار MAN بسیار متوسط است. دستگاه‌های مورد استفاده برای انتقال داده‌ها از طریق MAN عبارتند از: مودم و سیم یا کابل. نمونه‌هایی از یک MAN بخشی از شبکه شرکت تلفن است که می تواند یک خط DSL با سرعت بالا به مشتری یا شبکه کابل تلویزیون در یک شهر ارائه دهد.

همانطور که گفتیم، کسب‌وکارها برای پیشبرد فعالیت‌های روزانه سازمانی خود به پهنای باندی با سرعت بالا و بدون قطعی و ناپایداری نیاز دارد تا بتواند ارتباطات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی را حفظ کنند. شرکت داده‌پردازی رسپینا با ارائه سرویس پهنای باند اختصاصی به سازمان‌ها و کسب‌وکارها، اینترنتی پرسرعت را متناسب با نیاز هر سازمان فراهم آورده است و با استفاده از آن می‌توانند دسترسی نامحدود به اینترنت پایدار را در سازمان برقرار کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.