پهنای باند متقارن و نامتقارن

اگر به عنوان یک کسب‌وکار قصد خرید یا به‌روزرسانی اینترنت سازمانی خود را دارید، ممکن است با اصطلاحاتی مواجه شوید که نا‌آشنا به نظر برسند و باعث سردرگمی شما به هنگام انتخاب سرویس اینترنت شوند. به هنگام خرید سرویس پهنای باند با عبارت متقارن و نامتقارن روبرو خواهید شد. اما هر یک از این دو اصطلاح به چه معناست و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟ بر اساس بودجه و نیازهای سازمانی، کدام نوع برای کسب‌وکار شما مناسب‌ است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم و شما را در انتخاب مناسب‌ترین سرویس راهنمایی می‌کنیم.

 

 اتصال اینترنت نامتقارن چیست؟

اتصال اینترنت نامتقارن به این معنی است که سرعت آپلود و دانلود داده‌ها در شبکه شما متفاوت است و پهنای باند شما بین دانلود و آپلود به اشتراک گذاشته می‌شود. اینترنت‌های خانگی عموما از پهنای باند نامتقارن استفاده می‌کنند و سرعت دانلود از سرعت آپلود بیشتر است. این گزینه برای کسب‌وکارها و مشاغل مناسب نیست چرا که سازمان‌ها به امکاناتی مانند کنفرانس صوتی و تصویری، به‌اشتراک‌گذاری فایل‌های سازمانی، سیستم تلفن VoIP، امکانات ابری، فکس آنلاین و … نیاز دارند که بدون داشتن سرعت آپلود بالا امکان‌پذیر نیست و در انجام امور روزانه با مشکل روبرو می‌شوند.

 

با این حال، اتصال اینترنت نامتقارن این مزیت را دارد که معمولاً هزینه کمتری نسبت به پهنای باند متقارن دارند و به همین دلیل اینترنت‌های خانگی از پهنای باند نامتقارن استفاده می‌کنند. پهنای باند نامتقارن سرعت دانلود بالایی دارد و در صورتی‌که آپلود الویت شما نباشد و روزانه به آپلود فایل‌های با حجم بالا نیاز نداشته باشید، پهنای باند نامتقارن انتخاب مقرون‌ به‌صرفه و مناسبی برای شما خواهد بود. در صورتی‌که شما کسب‌وکار کوچکی با تعداد کارمند کم باشید و یا امور روزانه شما به اینترنت وابسته نباشد،‌ می‌توانید از پهنای باند نامتقارن استفاده کنید.

 

اتصال اینترنت متقارن چیست؟

اتصال اینترنت متقارن به این معنی است که سرعت آپلود و دانلود داده در هر دو جهت یکسان است. یعنی پهنای باند سرعت دانلود و آپلود را همزمان به یک میزان فراهم می‌کند. یک اتصال متقارن، ارسال و دریافت سریع داده را از هر دو جهت امکان‌پذیر می‌کند و برای دفاتر بزرگ یا کوچک که در آن چندین نفر به طور همزمان به اینترنت متصل هستند و داده‌ها را انتقال می‌دهند، بهترین انتخاب است.

در مقایسه با پهنای باند نامتقارن، پهنای باند متقارن بهتر عمل می‌کند، بسیار قابل اعتماد است و تجربه کامل و بهتری را در اینترنت برای شما فراهم می‌کند. این امر به ویژه در آپلود و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها با کیفیت بالا یا میزبانی داده برای مشتریانی که به دسترسی سریع نیاز دارند، تاثیرگذار است. با صرف هزینه‌ای بیشتر و خرید سرویس پهنای باند متقارن، تجربه اینترنتی بهتری را نسبت به اینترنت نامتقارن خواهید داشت

در نتیجه اگر کسب‌وکاری هستید که روزانه حجم زیادی فایل با کیفیت بالا را آپلود می‌کنید، تعداد کارمندان شما زیاد است و همزمان تعداد زیادی کاربر به شبکه اینترنت متصل هستند بهتر است از پهنای باند متقارن استفاده کنید. همچنین اگر از امکانات مبتنی بر ابر مانند سیستم تلفن VoIP استفاده می‌کنید و کار شما به دلیل وابستگی که به اینترنت دارد به اینترنتی با پایداری تقریبا ۱۰۰ درصدی نیاز داشته باشد، پهنای باند متقارن مناسب‌ترین انتخاب برای شما است.

 

مشاوره رایگان پهنای باند اختصاصی رسپینا
 

هر دوی این تکنولوژی‌ها برای استفاده در کسب‌وکارها مناسب است، اما برای داشتن تجربه و نتیجه بهتر لازم است با توجه به نیازهای سازمانی خود یکی از این دو سرویس را انتخاب کنید. پهنای باند نامتقارن برای کسب‌وکارها و مشاغلی که به امکانات اینترنتی نیاز ندارند و تعداد کارمندان کمی دارند، مناسب است. از طرف دیگر، پهنای باند متقارن به دلیل سرعت و پایداری بالا در سازمان‌هایی که تعداد زیادی کارمند دارد و اینترنت برای پیشبرد اهداف سازمانی ضروری باشد، مناسب‌ترین انتخاب است.

سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا با پایداری و کیفیت بالا و با بیش از ۴۶۰ پاپ‌سایت در سراسر کشور بیشترین پوشش‌دهی اینترنت را برای کسب‌وکارها فراهم آورده است. یکی از ویژگی‌های این سرویس، امکان ارائه پهنای باند متقارن و نامتقارن با توجه به نیاز کاربران است. با پهنای باند اختصاصی رسپینا می‌توانید از اینترنتی پایدار و پرسرعت در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی در ساعات اوج مصرف بهره‌مند شوید و داده‌های خود را در بستری امن و مطمئن ارسال و دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا، لطفا فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.