اینترنت سازمانی

 

دسترسی به اینترنت پرسرعت یکی از مهم‌ترین نیازهای هر کسب‌وکاری است. بیشتر کسب‌وکارها از اینترنت برای ارتباط با مشتری (سرویس ایمیل، سیستم تلفن ویپ (VOIP) و غیره) استفاده می‌کنند و بدون دسترسی به اینترنت، قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نخواهند بود. اگر اینترنت سازمانی شما ضعیف بوده و برقراری ارتباط برای کارمندان مشکل‌ شده است، زمان بروزرسانی اینترنت سازمانی شما فرا رسیده است. اما چه عواملی بر سرعت اینترنت شما تاثیرگذار است و چه زمانی لازم است سرویس اینترنت خود را ارتقا دهید؟ در این مقاله به بررسی عوامل تاثیرگذار بر سرعت اینترنت سازمانی و نکات قابل‌توجه به ‌هنگام بروزرسانی سرویس اینترنت سازمانی می‌پردازیم.

 

پهنای باند و سرعت

اصطلاحات “سرعت” و “پهنای باند” اغلب هم‌معنی تلقی می‌شوند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. منظور از سرعت این است که شبکه اینترنت شما چقدر سریع می‌تواند دانلود و آپلود داده‌ها را انجام دهد، در حالیکه پهنای باند میزان انتقال داده را توصیف می‌کند و نشان می‌دهد که تا چه مقدار آپلود و دانلود داده در شبکه امکان‌پذیر است.

سرویس پهنای باند به دو صورت اشتراکی و اختصاصی ارائه می‌شود که معمولا در سرویس اشتراکی که به مصارف خانگی و شرکت‌های کوچک ارائه می‌شود، سرعت دانلود بیشتر از سرعت آپلود فایل‌ها است. برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس اینترنت مانند رسپینا، سرویس پهنای باند اختصاصی ویژه کسب‌وکارها و سازمان‌ها را ارائه کرده‌اند که اینترنتی با سرعت آپلود و دانلود یکسان و پایداری بالا را فراهم آورده است.

 
مشاوره رایگان پهنای باند اختصاصی رسپینا
 

پیش از هر اقدامی به هنگام بروزرسانی سرویس اینترنت سازمانی خود، مطمئن شوید که خطوط اینترنت شما قادر به پشتیبانی از چه میزان پهنای باندی هستند

 

سرعت آپلود و دانلود

در هر اتصال اینترنت اشتراکی سرعت دانلود و آپلود کاملاً متفاوت است و معمولا سرعت دانلود بیشتر از آپلود است. منظور از سرعت دانلود، بارگیری صفحات وب، دانلود و اجرای ویدیو، صدا و تصویر و … است. اما اگر کسب‌وکار شما روزانه به میزان آپلود بالا یعنی ارسال ویدیو (کنفرانس ویدیویی)، سیستم تلفن اینترنتی VoIP، چت سازمانی، ارسال فایل و … نیاز داشته باشد، استفاده از سرویس اینترنت اشتراکی انتخاب مناسبی نخواهد بود و بهتر است از سرویس پهنای باند اختصاصی استفاده کنید تا زمان کارمندان در انتظار بارگذاری داده تلف نشود.

 

عوامل مؤثر بر سرعت و پهنای باند

در سرویس‌های اشتراکی اینترنت معمولا سرعتی که به‌هنگام خرید به شما اعلام می‌شود بیشتر از سرعت واقعی است که به شما ارائه می‌شود. اما علت این تفاوت سرعت چیست؟

سرویس اینترنت از طریق شبکه‌های سیمی و اینترنت کابلی معمولاً سریع‌تر از وایرلس هستند و اگر شما به شبکه بی‌سیم متصل شوید، ممکن است موانعی مانند درب‌های محکم و قفسه‌هایی وجود داشته باشد که سیگنال باید از آن عبور کند که در نتیجه باعث کند شدن اینترنت می‌شود. همچنین ممکن است تجهیزات شبکه یا کارت‌های شبکه رایانه‌های شما قدیمی باشند و سرعت اینترنت کاهش یابد.

میزان استفاده از اتصال اینترنتی نیز خود نقش مهمی در سرعت اینترنت ایفا می‌کند. با افزایش تعداد کاربران، دستگاه‌ها و برنامه‌های متصل به یک شبکه مشترک، پهنای باند موجود در شبکه کاهش می‌یابد. سیستم‌ تلفن اینترنتی ویپ (VoIP) و امکاناتی مانند کنفرانس صوتی و ویدیویی و برنامه‌های ابری نیز پهنای باند زیادی را اشغال می‌کنند. به‌عبارت دیگر سرویس اینترنت، پهنای باند را بین تمام کاربران آنلاین در شبکه تقسیم می‌کند و باعث می‌شود تا پهنای باند محدودی به شما اختصاص داده‌ شود.

 
تلفن سازمانی نکسفون
 

میزان پهنای باند موردنیاز کسب‌وکار شما چقدر است ؟

برای ارزیابی اینکه آیا زمان به‌روزرسانی سرویس اینترنت سازمانی شما فرارسیده است یا نه، موارد زیر را در نظر بگیرید:

تعداد کارمندانی که به‌طور همزمان به شبکه متصل هستند: هر چه تعداد کارمندانی که از یک شبکه اینترنت استفاده می‌کنند بیشتر باشد، سرعت اینترنت/ پهنای باند سازمان نیز کاهش می‌یابد. در نتیجه اگر کسب‌وکاری هستید که تعداد کارمندان شما روز‌به‌روز در حال افزایش است، بهتر است به فکر ارتقای سرویس اینترنت خود و استفاده از سرویس پهنای باند اختصاصی باشید.

تعداد دستگاه‌هایی که به‌طور همزمان به شبکه متصل هستند: رایانه‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه، چاپگرها، سیستم‌ تلفن VoIP و غیره را که به اینترنت متصل می‌شوند را محاسبه کنید و میزان استفاده معمولی و اوج مصرف را نیز در نظر بگیرید. اگر روزانه به دلیل ماهیت کارتان، وابستگی شما به این دستگاه‌ها زیاد است و به اینترنتی پایدار نیاز دارید، استفاده از اینترنت سازمانی اختصاصی بهترین راه‌حل برای بهبود سرعت و پایداری اینترنت است.

میزان استفاده کارمندان از اینترنت: یکی دیگر از موارد تاثیرگذار و مهم، محاسبه و تعیین میزان استفاده و نیاز کارمندان سازمان به اینترنت است. لازم است مشخص کنید که هر کارمند برای چه کارهایی به اینترنت نیاز دارد و تا چه حد ضروری است. اطمینان حاصل کنید که سرویس اینترنت شما می‌تواند به طور مداوم نیازهای کارمندان را برطرف کند. در غیر این صورت، لازم است به فکر ارتقای سرویس اینترنت سازمان خود باشید.

 

رسپینا هم‌اکنون با بیش از ۴۶۰ پاپ‌سایت، بزرگترین ارائه‌دهنده پهنای باند اختصاصی در کشور است. رسپینا با ارائه سرویس پهنای باند اختصاصی (اینترنت سازمانی) نیاز کسب‌وکارها و سازمان‌ها به اینترنتی پرسرعت و پایدار را برطرف نموده است. این سرویس محدودیت‌های اینترنت اشتراکی را ندارد و تمام پهنای باند خریداری شده به شما اختصاص می‌یابد.

برای کسب‌ اطلاعات بیشتر، لطفا فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.