Static IP vs. Dynamic IP

 

آدرس‌ IP مجموعه‌ای از اعداد است که به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. انتخاب آدرس IP ثابت یا پویا می‌تواند تأثیر زیادی در اهداف تجاری و فناوری مورد استفاده شما داشته باشد. اما تفاوت‌ آی‌پی ثابت (Static IP) و آی‌پی پویا (Dynamic IP) چیست و کدام برای کسب‌وکار شما مناسب است؟

آدرس IP چیست؟

به هر دستگاهی که به شبکه متصل است شماره منحصر به فردی به نام آدرس پروتکل اینترنت (IP) تخصیص داده می‌شود و این دستگاه‌ها با استفاده از IP در اینترنت شناسایی می‌شوند و به آن‌ها امکان ارتباط داده می‌شود.

آدرس IP دو نوع است: IP استاتیک و IP داینامیک. آدرس IP استاتیک ثابت می‌ماند، در حالی‌که IP پویا به‌طور دوره‌ای تغییر می‌کند. هر کدام از این IP ها مزایا و معایبی دارند که می‌توانید متناسب با نیازهای تجاری منحصر به فرد سازمان، مناسب‌ترین نوع را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

آدرس Static IP چیست؟

آدرس آی‌پی استاتیک، یک آدرس IP است که به یک دستگاه مشخص تخصیص داده می‌شود و با گذشت زمان ثابت می‌ماند. برخی از دلایل اصلی که کسب‌و‌کارها آی‌پی ثابت را انتخاب می‌کنند، دسترسی آسان از راه دور، ارتباط مطمئن و میزبانی آسان سرور یا وب‌سایت است. با وجود هزینه بالای Static IP، قابلیت‌های اضافی و امکان کنترل آن باعث شده است تا بسیاری از کسب‌وکارها این نوع آدرس IP را انتخاب کنند.

 

مزایای IP استاتیک:

 • سرور هاستیگ آسان: روند میزبانی وب، ایمیل یا سرور پروتکل انتقال فایل (FTP) را تسهیل می‌بخشد.
 • دسترسی آسان از راه دور: این ویژگی به کارمندان اجازه دهد تا از راه دور کار کنند. زیرا VPN (شبکه خصوصی مجازی) آدرس IP شما را حفظ می‌کند و امکان دسترسی از راه دور را فراهم می‌کند.
 • ارتباط قابل اعتماد: با استفاده از Static IP، برقراری ارتباط با پروتکل Voice over Internet (VoIP) و سایر خدمات صوتی دیجیتال امکان‌پذیر خواهد بود.
 • انتقال آسان فایل‌ها: با استفاده از آی‌پی استاتیک بارگذاری و بارگیری داده‌ها سریع‌تر انجام خواهد شد.

 

معایب IP استاتیک:

 • مشکلات امنیتی: از آنجایی که یک آدرس IP ثابت می‌تواند به هکرها فرصت حمله به شبکه شما را بدهد، توصیه می‌شود اقدامات اضافی مانند فایروال را در شبکه خود انجام دهید.
 • هزینه بالا: استفاده از IP ثابت برای سرورهای میزبان به این معنی است که سرور شما دائماً روشن است. در نتیجه هزینه‌ی بیشتری در مقایسه با آدرس آی‌پی استاتیک خواهد داشت.
 • تنظیمات پیچیده: راه‌اندازی و تنظیم Static IP دشوار است و بهتر است به دنبال ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) باشید که پشتیبانی مورد نیاز برای تنظیم دستی دستگاه‌های دارای IP ثابت را ارائه دهد.

آدرس Dynamic IP چیست؟

هنگام اتصال به شبکه، یک آدرس IP پویا به شما اختصاص می‌یابد که به‌صورت دوره‌ای تغییر می‌کند. IP های پویا به صورت پیش‌فرض به شما اختصاص می‌یابد و نیازی به صرف هزینه نیست، مگر این‌که درخواست IP ایستا بدهید و هزینه آن را پرداخت کنید.

مزایای IP پویا:

 • تنظیم خودکار: با استفاده از IP داینامیک، وقت و هزینه کمتری را برای تعمیر و نگهداری صرف می‌کنید، زیرا بیشتر دستگاه‌ها طوری تنظیم شده‌اند که به‌طور خودکار آدرس IP در دسترس را بگیرند.
 • عدم نیاز به صرف هزینه اضافی: با انتخاب IP های پویا هزینه‌ای برای خرید آی‌پی صرف نخواهید کرد.
 • دستگاه‌های نامحدود: بدون نیاز به قطع دستگاه و آزاد کردن آدرس‌های IP یا تنظیم دستی آی‌پی برای هر دستگاه جدید، می‌توانید از چندین دستگاه استفاده کنید.

معایب IP پویا:

 • Downtime بیشتر: گاهی اوقات ISP شما نمی تواند یک آدرس IP پویا به شما اختصاص دهد و می‌تواند اتصال اینترنت شما را قطع کند. این مساله برای وبسایت‌ کسب‌وکارها بسیار مضر خواهد بود.
 • دسترسی محدود از راه دور: دسترسی از راه دور برای سیستم‌هایی با آی‌پی داینامیک می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و امنیت کمتری در مقایسه با آی‌پی ثابت خواهد داشت.

اما کدام نوع IP مناسب کسب‌وکار شما خواهد بود؟

در حالی‌که اکثر کاربران خانگی به IP ثابت احتیاج ندارند، اما قابلیت اطمینان و امنیت این IPها می‌تواند مزیت رقابتی برای کسب‌و‌کار شما به حساب آید.

در چنین شرایطی کسب‌و‌کار شما باید یک آدرس IP ثابت انتخاب کند:
۱. کسب‌وکار شما میزبان سرورها یا وب‌سایت‌ها است.
۲.کسب‌وکار شما از VoIP یا سایر خدمات صوتی دیجیتال استفاده می‌کند.
۳.کسب‌وکار شما تعدادی نیروی دورکار دارد و اغلب افرادی در بیرون از سازمان مشغول به‌کار هستند.

شرکت رسپینا با ارائه سرویس پهنای باند اختصاصی دسترسی کسب‌وکارها به اینترنتی پایدار و پرسرعت را فراهم آورده است و با بررسی‌های فنی و متناسب با میزان پهنای باند خریداری شده، Static IP نیز به سازمان‌ها ارائه می‌نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از اینترنت اختصاصی رسپینا، فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.