خطوط PCM و فیبر
 

امروزه اینترنت به یکی از نیازهای اساسی بسیاری از افراد و کسب‌وکارها تبدیل شده است. به‌گونه‌ای که انجام امور روزانه بدون دسترسی به اینترنت امکان‌پذیر نخواهد بود. از طرف دیگر، اینترنت‌های همراه ممکن است با تغییر مکان دچار افت سرعت و کیفیت شوند و یا حتی در برخی مکان‌ها آنتن‌دهی نداشته باشند. به همین دلیل است که کسب‌وکارها و کاربران خانگی اینترنت ADSL را ترجیح می‌دهند. ممکن است بسیاری از شما به هنگام درخواست سرویس از ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت با این جمله مواجه شوید که خط تلفن شما فیبر یا PCM است و امکان ارائه سرویس اینترنت بر روی خط شما وجود ندارد. اما خطوط فیبر و PCM به چه معناست و چه راهکاری برای این خطوط وجود دارد؟

 

خطوط PCM

با افزایش درخواست خطوط ثابت در مناطق مختلف، گاهی اوقات ممکن است شرکت مخابرات برای صرفه‌جویی در هزینه و تجهیزات، از خطوط PCM به جای خطوط مسی استفاده کند. Pulse Code Modulation در واقع یک دستگاه است که ظرفیت خطوط را افزایش می‌دهد و امکان ارائه ۸ یا ۱۶ خط تلفن به مشترکین را فراهم می‌کند. اما به دلیل مشکلات زیاد مانند نویز بالا و کیفیت پایین، امکان انتقال و دریافت همزمان داده را ندارد. به همین دلیل است که سرویس اینترنت پرسرعت ADSL بر روی خطوط PCM قابل ارائه نیست.

 

خطوط فیبر

در ایران از یک رشته فیبر نوری برای سرویس‌دهی به تعداد زیادی از کاربران استفاده می‌شود و در نتیجه به دلیل به اشتراک‌گذاری این خطوط با هزاران کاربر، امکان ارائه سرویس اینترنت با سرعت بالا وجود ندارد. این خطوط مشکلی در تبدیل صوت ندارند اما برای انتقال داده مناسب نیستند، چرا که امکان ارائه پهنای باند بیشتر از ۲ مگابایت را ندارند و برای ارائه اینترنت با سرعت بیشتر به مبدل‌های پیشرفته‌ای نیاز است که درحال حاضر تنها توسط شرکت مخابرات ارائه می‌شود.

کافو یک جعبه فلزی است که معمولا در هر کوچه و محله‌ای با رنگ خاکستری یا سفید قرار دارد. برای تشخیص خطوط تلفن خود می‌توانید کافو را بررسی کنید. خطوط فیبر معمولا از مرکز مخابراتی تا کافو محل شما به صورت فیبر نوری است اما از آنجا تا درب خانه شما به صورت زوج سیم مسی خواهد بود. از طرف دیگر خطوط PCM از مرکز مخابرات تا کافو زوج سیم مسی هستند و از کافو تا ساختمان شما نیز مسی است. اما از آنجا تا هر واحد ساختمان تقسیم به ۴، ۸ یا ۱۶ زوج سیم می‌شود که باعث می‌شود بر روی یک زوج سیم مسی تعداد بیشتری خط به مشترکین ارائه شود.

 

راهکار مناسب برای بهره‌مندی از یک سرویس اینترنت پایدار و پرسرعت چیست؟

همانطور که گفتیم، اینترنت همراه نمی‌تواند جایگزینی دائمی برای اینترنت ثابت باشد چرا که علاوه بر مشکلات آنتن‌دهی، هزینه بالایی نیز در مقایسه با سرویس اینترنت ADSL دارد. در شرایطی که خطوط تلفن شما فیبر یا PCM است یا به اینترنتی با پایداری بالا نیاز دارید که محدودیت‌های حجمی و سرعتی سرویس‌های ADSL را نداشته باشد، پیشنهاد ما اینترنت وایرلس بر بستر ارتباطات رادیویی است.

شرکت رسپینا سرویس اینترنت اختصاصی خود را بدون وابستگی به خطوط تلفن به کسب‌وکارها و مشترکین ارائه می‌نماید.
 

مشاوره رایگان پهنای باند اختصاصی رسپینا
 

سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا با دارا بودن بیش از ۴۶۰ پاپ‌سایت در سراسر کشور، دسترسی مشترکین به اینترنتی پرسرعت با ظرفیت بالا و تاخیر کم را فراهم آورده است و از آنجا که کاملا اختصاصی است، برخلاف سرویس اینترنت ADSL اشتراکی، تمام پهنای باند خریداری شده به مشترک اختصاص می‌یابد.

از مزایای سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•عدم محدودیت در حجم و سرعت قابل ارائه
•امکان ارائه پهنای باند متقارن و نامتقارن
•عدم وابستگی به خطوط تلفن و مراکز مخابراتی
•تضمین ارائه سرویس با پایداری ۹۹.۵% در تمام ساعات شبانه‌روز
•پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمام روزهای هفته و حتی ایام تعطیل
•امکان افزایش پهنای باند در هر زمان

برای کسب اطلاعات بیشتر از اینترنت اختصاصی رسپینا، فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.