IP-address

 

شما اصطلاح IP  را زیاد شنیده اید. کامپیوتر شما، موبایلتان هم همینطور و بطور کل هر دستگاهی که به اینترنت متصل می شود، یک آدرس IP دارد.

آدرس IP   یا Internet Protocol Address  (آدرس پروتکل اینترنتی) یک شماره شناسایی منحصر بفرد است که به هر کامپیوتر در اینترنت اختصاص داده می شود. درست مانند پلاک ماشین، IP Address یک شماره سریال خاص برای شناسایی است، یا مثل شماره شخصی موبایل: این شماره، مالکیت را نشان می دهد. بدون داشتن IP Address روی دستگاه هایتان، قادر نخواهید بود با دستگاه های دیگر، کاربران و کامپیوتر های دیگر روی بستر اینترنت ارتباط برقرار کنید.

ظاهر IP  آدرس ها چگونه است؟

آدرسIP  دو فرمت رایج دارد. آدرس های 32 بیتی IP version 4 شامل 4 بخش است که همه شماره هستند و با نقطه از هم جدا می شوند، مثل:22.44.16.253 ؛ در حالیکه آدرس های 128 بیتی  6 IP version پیچیده تر هستند: دارای  8 بخش است، ترکیبی از عدد و حروف مانند: 25DE:A3:0:7F4C:3BA:FE:EE35:8C4B

اما بخاطر سپردن آدرس IP، دشوار است، می ‌توان به جای این آدرس، از نام‌ های دامنه استفاده کرد، برای این منظور برای هر آدرس IP یک نام دامنه در نظر گرفته شده ‌است، مانند مثال های زیر:

–  216.58.192.46 = www.google.com

–  98.138.253.109 = www.yahoo.com

در این پست از وبلاگ رسپینا به طور خلاصه در مورد مفهوم IP توضیحاتی ارائه شد، در آینده مفاهیم بیشتری را در این زمینه بررسی خواهیم کرد.