Domain Name

 انتخاب اسم دامنه مثل انتخاب اسم شرکت است، فکر و وقت زیادی لازم دارد تا به بهترین نتیجه برسید. نام دامنه شما در واقع هویت شما روی وب است، لازم است مطمئن شوید نامی انتخاب کرده اید که متناسب با کسب و کارتان است، و در عین حال یافتن و گسترش دادن آن آسان است.

این 10 نکته به شما کمک می کند بهترین نام دامنه را انتخاب کنید :

1. نامی را انتخاب کنید که تایپ کردن آن آسان باشد.

انتخاب اسمی که تایپ آن آسان باشد برای موفقیت آنلاین شما بسیار حیاتی ست. اگر مثلا از فرم کوتاه کلمات استفاده کنید یا کلماتی که با دیکته های متفاوتی بکار می روند را انتخاب کنید، کار را برای مخاطبانتان که به دنبال وب سایت شما هستند سخت می کنید.

2. سعی کنید کلمه کوتاهی برگزینید.

اگر نام دامنه شما بلند و پیچیده باشد، این ریسک را خواهید داشت که مخاطبانتان آن را اشتباه تایپ کنند یا تلفظ کنند. یادتان باشد تا می توانید اسمی کوتاه و مختصر برای دامنه تان انتخاب کنید.

3. از کلیدواژه ها استفاده کنید.

سعی کنید از کلیدواژه هایی استفاده کنید که کسب و کارتان و سرویسی که ارائه می دهید را توصیف کند. پس وقتی افراد به دنبال محصول و خدماتی که ارائه می دهید هستند و کلیدواژه مربوط به آن را تایپ می کنند، شما را خواهند یافت. اینکار باعث می شود رتبه شما در موتور های جستجو پیشرفت داشته باشد پس ترافیکتان بالا رود و مشتریانتان راحتتر به شما دسترسی پیدا کنند.

4. محدوده فعالیتتان را نیز در نظر بگیرید.

اگر کسب و کارتان محلی ست، پس اسم شهرتان را در نام دامنه در نظر بگیرید تا برای مشتریانتان پیدا کردن و به خاطر سپردنتان آسانتر باشد.

5. از اعداد و خط تیره استفاده نکنید.

اعداد و خط تیره معمولاً سو تعبیر ایجاد میکنند. مثلاً وقتی آدرس وب سایتتان که شنیده می شود، تشخیص اینکه عددی که شاملش است به حروف باید نوشته شود یا به رقم، یا مثلاً خط تیره دقیقاً کجای آدرس قرار دارد مشکل خواهد بود، ممکن است فراموش شود یا به اشتباه قرار گیرد. تمام سعیتان را بکنید که از وقوع این ریسک ها جلوگیری کنید.

6. از کلماتی استفاده کنید که به خاطر سپردن آن آسان باشد.

میلیون ها نام دامنه ی ثبت شده وجود دارد، بنابراین داشتن دامنه ای که جذاب بوده و بخاطر سپردن آن آسان باشد بسیار مهم است. همینکه یک اسمی را به نتیجه رسیدید، با دوستان و اطرافیانتان به اشتراک بگذارید تا مطمئن شوید از نظر بقیه نیز جذاب و مناسب است.

7. حتماً آن را جستجوکنید.

بهتر است حسابی جستجو کنید تا مطمئن شوید اسمی که انتخاب کردید توسط افراد یا شرکت های دیگری استفاده نشده، چون در غیر اینصورت به یک مشکل قانونی بزرگ خواهید خورد که هزینه زیادی هم برایتان خواهد داشت.

8. پسوندی مناسب برای اسم دامنه تان انتخاب کنید.

پسوند همان .com, .net, .org, .ir آخر آدرس وب سایت است. این پسوندها کاربرد های مختلف دارند که بر اساس نیاز کسب و کارتان می توانید انتخابشان کنید. پسوند .com محبوب ترین پسوند است، اما خب ساختن دامنه ای کوتاه و به خاطر سپردنی با .com بسیار سخت است چون مدتهاست که .com موجود است و نام دامنه های مختلفی با آن ثبت شده است. سایر پسوند های مهم و موارد استفاده آنها در زیر آورده شده است:

co.  : مخففی برای کلمه company (شرکت)، commerce (تجارت)، و community (انجمن).

info.  : برای سایت های اطلاع رسانی (informational)

net.  : برای سایت های فنی و زیر ساخت های اینترنتی

org.  : برای سازمان های غیر تجاری و غیر انتفاعی

biz.  : برای استفاده های بیزینسی و تجاری مثل وب سایت های تجارت الکترونیک (e-commerce)

me.  : بلاگ، رزومه یا وب سایت های شخصی

9. برند خود را بسازید و از آن محافظت کنید.

برای اینکار، شما بهتر است پسوند های مختلف دامنه تان، حتی ورژن هایی با غلط املایی را خریداری کنید. اینکار از ثبت ورژن های مختلف دامنه تان توسط رقبا جلوگیری می کند. و خیال شما را از اینکه مشتریانتان مستقیم به وب سایت شما هدایت می شوند راحت می کند، حتی اگر دامنه را اشتباه تایپ کنند.

10. سریع عمل کنید.

نام دامنه ها سریع فروخته می شوند. البته خوشبختانه قیمت دامنه گران نیست. بنابراین بهتر است هرچه سریعتر نام دامنه مورد علاقه تان را ثبت کنید تا با مشکل مواجه نشوید.