DIA

همانطور که از نامش پیدا ست، دسترسی به اینترنت در واقع  اتصال پایانه های کامپیوتری، کامپیوترها، دستگاه های موبایل و شبکه های کامپیوتری به دنیای اینترنت است، که به واسطه آن کاربران این امکان را دارند که به سرویس های اینترنتی مثل ایمیل و شبکه جهانی وب دسترسی داشته باشند. در همین راستا شرکت های فراهم کننده سرویس های اینترنتی (ISPs)، به ارائه خدمات دسترسی به اینترنت با سرعت ها و نرخ های مختلف از طریق تکنولوژی های مختلف می پردازند.

در دهه 1990 استفاده از اینترنت توسط کاربران، از طریق اتصال دایال-آپ محبوب شد. در حالیکه از ابتدای دهه ی اول قرن 21، بسیاری از کاربران در کشورهای توسعه یافته و برخی کشورهای در حال توسعه، از تکنولوژی های دسترسی به اینترنت باند پهن و بسیار سریعتر استفاده می کنند. بطوریکه از سال 2014، پهنای باند با میانگین سرعت بیشتر از 4 مگابیت در ثانیه ارتباطی تقریبا همه گیر شده است و این بدلیل رشد روز افزون نیاز به اینترنت پرسرعت و اختصاصی، به ویژه برای توسعه کسب و کارها می باشد.

مفهوم دسترسی اختصاصی اینترنت (Dedicated Internet Access: DIA)  بیشتر به نوع اتصال اینترنتی که برای کسب و کار ها بکار می رود اشاره می کند، نه به تکنولوژی آن (فیبر نوری، وایرلس و …). اینترنت اختصاصی در واقع به این معنی است که میزانی مشخص پهنای باند برای استفاده شما و کسب و کارتان تعلق می گیرد. این سرویس اینترنتی مانند این است که شما در بزرگراه عظیم اطلاعات، مسیر اختصاصی خودتان را دارید، و درنتیجه برخلاف دیگران مجبور نیستید در مسیرهای پرترافیک عبور و مرور کنید. به زبان دیگر، تصور کنید در ساعاتی از روز که ترافیک بسیار متراکم و سنگین است، و حتی مسیر های اکسپرس مثل مسیر ویژه اتوبوس های تندرو هم با ترافیک همراه است؛ اگر شما یک مسیر اختصاصی و شخصی برای خودتان داشته باشید، قطعاً همیشه با سرعتی تضمین شده و رضایتبخش رفت و آمد خواهید داشت. همین موضوع در مورد اینترنت اختصاصی صدق می کند.

از آنجاییکه امروزه نیاز کسب و کارها این است که با مشتریان خود در ارتباط باشند، و برای کارمندانشان دسترسی به سیستم های سازمانی فراهم کنند، به اپلیکیشن ها و برنامه های کاربردی متعددی نیاز دارند. به همین دلیل است که اتصال به اینترنت برای آنها امری لازم و ضروری است. اما صرفا به اینترنت وصل شدن کافی نیست، بلکه کیفیت ارتباط، سرعت و قابلیت دسترسی یک سرویس اینترنت اختصاصی به شدت روی بازدهی آن سازمان تاثیر می گذارد، بنابراین دست کم گرفتن این موضوع بدون شک به ضرر کسب و کار ها خواهد بود.

امیدواریم توانسته باشیم این مفهوم را به اختصار برایتان توضیح دهیم.