stats

 

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (متما)، که زیر نظرسازمان فناوری اطلاعات ایران در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می کند، از جمعیت 75 میلیونی کشور تا پایان سه ماهه اول سال 94، بیش از 61.7  میلیون ایرانی کاربر اینترنت هستند، و بیش از 43 میلیون مشترک اینترنت وجود دارد. این مرکز اعلام کرده است که ضریب نفوذ کاربران اینترنتی در ایران که از طرق مختلف اینترنت موبایلی، اینترنت ADSL، اینترنت فیبر نوری، وایمکس و دایال آپ به شبکه اینترنت متصل می شوند، به 82.12 درصد رسیده است، و این در حالیست که این میزان در سال گذشته 73.94 درصد بوده است. از این جمعیت، کاربران اینترنت موبایلی با بیش از 29 میلیون نفر و ضریب نفوذ 38.67 درصد، بالاترین سهم اتصالات اینترنتی را شامل می شوند که مرهون توسعه 3G در کشور است.

پس از اینترنت موبایل، بیشترین اتصالات کاربران ایرانی مربوط به اینترنت ADSL است که ضریب نفوذ آن نیز به بیش از 22 درصد رسیده است، بطوریکه تعداد کاربران آن بیش از 16 میلیون، و مشترکان آن بیش از 6 میلیون نفر اعلام شده است.

جالب است بدانید که همچنان بیش از 6 میلیون ایرانی از طریق فناوری منسوخ شده دایال آپ به اینترنت متصل می شوند و ضریب نفوذ این روش 9.23 درصد است. اتصال از طریق فناوری فیبر نوری نیز در کشور، ضریب نفوذ 8.13 دارد.

آمار ارائه شده از طرف پورتال مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور (زیرمجموعه متما)، تا پایان سه ماهه اول سال 93 نشان می داد که درصد استفاده کاربران ایرانی از پهنای باند (اینترنت اختصاصی) رشدی بیشتر از دو برابر را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. همچنین طبق تحقیقات انجام شده توسط مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت در پایان سال 93، برآورد ضریب نفوذ اینترنت پهنای باند در ایران بیش از 42 درصد بوده که در مقایسه با برآورد 17.7 درصدی سال 92، پیشرفت چشمگیری داشته است. ارزیابی های انجام شده تا پایان سه ماهه اول سال 94 نشان داد که آمار ضریب نفوذ اینترنت اختصاصی در ایران از مرز 42 درصدی برآورد نیز عبور کرد و به 48.37 درصد رسید.

با اشاره به آمارهای ارائه شده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در خصوص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضریب نفوذ جهانی پهنای باند ثابت (Fixed Broadband) 9.8 درصد است، و این میزان در ایران برابر با متوسط جهانی است. با استناد به تحقیقات انجام شده توسط بانک جهانی که روی 86 کشور جهان بین سالهای 1980 تا 2011 صورت گرفته، افزایش 10 درصدی ضریب نفوذ پهنای باند ثابت، رشد اقتصادی حدود 1.5 درصدی برای کشور های در حال توسعه به همراه خواهد داشت، و پیش بینی کرده است که با اجرایی شدن مفاد پروانه FCP (ارتباطات ثابت)، تغییرات قابل توجهی در توسعه پهنای باند ثابت در کشور ایجاد خواهد شد.

این رشد قابل ملاحظه در افزایش استفاده از پهنای باند اختصاصی، بیانگر بالا رفتن آگاهی کاربران اینترنتی کشور از مزایای این نوع ارتباط می باشد. اگر شما هم مایل به استفاده از خدمات پهنای باند اختصاصی اینترنت هستید، پیشنهاد می کنیم نکاتی را که در وبلاگ رسپینا تحت عنوان 10 نکته در خصوص اجاره پهنای باند اختصاصی بیان شده است را مطالعه بفرمایید.