اگر درختان به ما سیگنال وای-فای می دادند، قطعا کلی درخت می کاشتیم و حتماً زمین را نجات می دادیم. افسوس که آنها فقط اکسیژنی که ما تنفس می کنیم را تولید می کنند!

Blog

در ایران 15 تا 22 اسفند هفته “منابع طبیعی” در نظر گرفته شده، و اولین روز این هفته روز “درختکاری” نامیده شده است که در آن مردم هر سال با حضور در پارک ها و جنگل ها و یا مناطق مختلف شهر به کاشت نهال می پردازند. بیشتر کشور های جهان برای روز درختکاری ارزش زیادی قائلند، و بسته به زمان مناسب برای رشد و نمو درخت در کشورشان، روز خاصی را به این امر مهم و زیبا اختصاص می دهند. تاریخچه روز درختکاری به سال 1872 در ایالت نبراسکای امریکا بر می گردد که توسط استرلینگ موروتن در روز 10 آوریل انجام شد، که البته بعدها این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل تغییر پیدا کرد.

درختها به عنوان بزرگترین گونه ی گیاهان روی زمین بسیار حیاتی هستند، آنها درست عکس تنفس ما عمل می کنند، دی اکسید کربن و گازهای مضر دیگر مانند دی اکسید گوگرد و مونوکسید کربن را جذب می کنند، و اکسیژن پس میدهند تا بدین طریق اکسیژن خالص برای نفس کشیدن در اختیار ما قرار دهند، چرا که بدون آن زنده نخواهیم بود. در مورد اهمیت درختان باید گفت که اثر گازهای گلخانه ای را کاهش می دهند، خاک را تثبیت می کنند، و در نتیجه از فرسایش خاک و همچنین آلودگی آب جلوگیری می کنند، برای پرندگان و سایر حیوانات زیستگاه فراهم می کنند، و غذای مورد نیاز درصد بالایی از آنها را تولید می کنند. ماده اولیه برای ابزار و پناهگاه ما را فراهم می کنند، در شهرها دمای هوا را پایین می آورند و خنک می کنند، پرندگان را به شهر باز می گردانند، و میزان قابل توجهی سایه ایجاد می کنند. آلودگی صوتی را کاهش میدهند، به زیبا سازی شهر کمک بسزایی می کنند، و موجب کاهش هزینه های انرژی مورد نیاز خانه ها می شوند.

در راستای ارج نهادن به این منبع با ارزش برای کشور، رهبر معظم انقلاب خواستار اهتمام همگانی بیشتر در خصوص پاسداری از فضای سبز شدند و شعار «هر ایرانی یک درخت» را بعنوان شعاری مناسب برای ترویج امر درختکاری در کشور در نظر گرفتند و تاکید داشتند که لازم است جلوی دست اندازی ها به فضاهای سبز و تبدیل این منابع ارزشمند به آهن و سیمان گرفته و با سوء استفاده کنندگان برخورد قانونی شود.

سازمانها و شرکتها نیز با پیوستن به برنامه ی درختکاری، می توانند قدم بزرگی در جهت جلوگیری از آلودگی هوا بردارند، به تولید اکسیژن کمک کنند، میزان بسیار زیادی از انتشار دی اکسید کربن کم کنند و درنتیجه بطور قابل ملاحظه ای به حفظ محیط زیست کمک کنند. کاشت درخت و مراقبت از آن این پیغام روشن را می رساند که سازمان شما به محیط زیست اهمیت میدهد. همچنین روش بسیار مناسبی ست برای اینکه افراد با هدف مشترک “حفاظت از محیط زیست” گرد هم آیند و با هم همکاری کنند.

تعدادی از اعضای خانواده بزرگ رسپینا با هدف حفاظت از محیط زیست و ارج نهادن به هفته منابع طبیعی، تصمیم به برپایی کمپین درختکاری با همکاری شهرداری محترم منطقه 6، ناحیه 5 تهران بزرگ نموده است. امید است که بتواند کمکی هر چند کوچک در حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوای شهر تهران داشته باشد.